Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Середа, 11 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Історія освіти у Плоскому
Любіте свій народ не за те,
що він славний, а за те,
що він твій.
О. Духнович
У 8„а” класі Плосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся відкритий урок із краєзнавства на тему: „Початкова та середня школа на Закарпатті: зародження, періоди, традиції”, підготовлений вчителем світової літератури Ю.Ю. Шиповичем. Унаочненням була книжкова виставка русинської художньої, історичної та наукової літератури. У формі екскурсу процесами, які відбувалися в освіті з XV ст. по наші дні, учні познайомилися з церковнопарафіяльною та державною угорською школами, освітніми установами чехословацького, радянського та українського періодів. Цікаво було дізнатися про появу першої сільської парафіяльної школи в 1593 році у с. Спорач (тепер Східна Словаччина). Ю.Ю. Шипович відзначив, що перша школа з підготовки вчителів була відкрита при Мукачівському монастирі єпископом Мануїлом Ольшавським у 1744 році.
Особливо цікавими для школярів були повідомлення про освіту в селах, які знаходяться на території теперішньої Плосківської сільради. Дізналися, що однією з перших державних шкіл була Оленьовська, побудована у 1898 році, і вчителював там Лука Вор’ян. Добру згадку залишив по собі і павлівський учитель Степан Опріч, який з 1929 по 1945 роки був державним учителем у цьому селі. У Плоскому державна школа з'явилася лише у 1922 році, тому що з навчанням дітей тут добре справлялися дяки-вчителі. А першим державним учителем тут працював Дезидер Деметер, який більше 20-ти років служив на освітянській ниві. У 1933 році в селі коштами крайового бюджету Подкарпатської Русі було побудовано нову школу, яка пропрацювала в селі весь радянський період і повністю була знесена у 1999 році, на місці якої стоїть сучасна будівля.
На уроці були присутні представники русинів Закарпаття та з-за кордону. Організатором цієї зустрічі став член Світової Ради русинів від України Микола Бобинець. Гості були приємно вражені знаннями школярів місцевої історії. Голова Світової Ради русинів Дюра Папуга у своєму виступі подякував учням та вчителю за змістовно проведену роботу із вивчення історії рідного краю. Позитивні відгуки про урок висловили Джон Рігеті з США, Любка Сегеді з Хорватії та Володимир Противняк зі Словаччини. Присутні поділилися своїми прекрасними враженнями про школу, висловили слова вдячності директору П. І.   Лізанцю за теплий прийом, щиру подяку голові Свалявської РДА Г.П. Уліганинцю, заступнику голови РДА Е.В. Грабар, начальнику відділу освіти Свалявської РДА В.П. Русину за сприяння   у проведені вищезгаданого   заходу.

Мирослав   БІЛЕЙ, класний керівник 8 „а” класу Плосківськоі ЗОШ І-ПІ ступенів.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com