Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Вівторок, 17 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Дошкільна освіта на сучасному етапі: здобутки, успіхи та проблеми

Дошкільна освіта в Україні є складовою частиною загалом усієї освітньої системи. На сучасному етапі реалізуються державна політика щодо рівного доступу до якісної дошкільної освіти, пріоритетним завданням якої є її модернізація за всіма напрямками. Одним із найголовніших, найсуттєвіших є впровадження в практику цілісного підходу до розвитку особистості, формування життєздатної, здорової, свідомої, творчої людини.
Загальновідомо, що основа майбутнього громадянина держави закладається саме в ранньому віці. Знання та вміння, набуті в дитинстві, – це фундамент, і чим він міцніший, тим впевненіше й комфортніше почувється людина в житті. Життя у XXI столітті характеризується переходом людства від індустріальних до науково-інформаційних технологій, які в першу чергу базуються на інтелектуальній власності, на знаннях. Ось чому найпріоритетнішим і має бути та освіта, що олюднює знання і насамперед, забезпечує ефективний індивідуальний розвиток людини.
На це зорієнтована базова програма розвитку дитини довкільного віку „Я у Світі”, за якою у 2010–2011 навчальному році розпочали роботу дошкільні навчальні   заклади.   Це перша програма, що орієнтує педагогів на визнання пріоритету розвитку дошкільника як особистості.
Відповідно до неї поступово стабілізується мережа дошкільних навчальних закладів й на Свалявщині збільшується їх кількість та кількість груп. Зараз у районі функціонує 29 дошкільних навчальних закладів (у місті – 9, у сільській місцевості – 20), в яких здобувають дошкільну освіту 1971 дитина, порівняно з минулим роком їх кількість збільшилась на 135 дітей.
Позитивним є те, що впродовж року вдалося відкрити 1 дошкільний заклад у с. Неліпині та 1 групу в Голубинському ДНЗ.
Збільшенню показника охоплення дітей сприяє те, що запроваджуються різні форми залучення малюків до здобуття дошкільної освіти.
Для покращення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів району поряд з ефективним та раціональним використанням бюджетних коштів налагоджена робота щодо залучення інвестиційних ресурсів. Приміром,   Солочинська, Голубинська та Неліпинська сільські ради успішно співпрацювали з „Українським фондом соціальних інвестицій”. За його кошти   проведено першу чергу реконструкції Неліпинського ДНЗ. У 2009 році в Дусинській, Родниківській, Солочинській, Голубинській та Ганьковицькій сільських радах громадськими організаціями розпочато впровадження інвестиційних проектів в рамках Програми розвитку ООН   „Місцевий   розвиток, орієнтований на громаду”.
Проведено реконструкцію приміщень Солочинського ДНЗ, завершено ремонтно-будівельні роботи з капітального ремонту Дусинського ДНЗ. У 2010 році в рамках проекту реконструйовано приміщення Голубинського ДНЗ, споруджено мереж газо-, водо-, теплопостачання Неліпинського ДНЗ, заміну вікон та дверей Полянського ДНЗ.
Та все ж проблемою номер один дошкільної освіти Свалявщини залишається обов’язкове стовідсоткове охоплення дошкільною освітою дітей п’ятирічного віку. До цього зобов’язують й нормативні документи МОН України та обласного управління освіти і науки.
Районний відділ освіти також розробив відповідний план заходів. З цією метою планується відкрити дошкільну групу в Свалявському НВК № 10,   реорганізувати Павлівську ЗОШ І ступеня та Уклинську ЗОШ І ступеня у навчально-виховний комплекс „дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад І ст.”
Чому ж дане питання є архіважливим в складовій процесу оновлення дошкільної освітньої системи? Відповідь – проста. П’ятирічний вік дитини є важливим моментом у становленні її як людини. На цьому етапі визначаються її майбутні „контури”, а саме: стають „готовими до дії в повному обсязі” мислення почуття та уява, цікавість та ініціативність дитини досягають своїх „пікових” показників, тому вона хоче чітко розуміти мету, мотиви, способи діяльності, здатна правильно розуміти, оцінювати себе та навколишню дійсність. Така дитина бере участь в іграх з розподілу ролей і прийняттям групових рішень, здатна запам’ятовувати і передавати прості повідомлення, складати розповідь за картиною, відрізняти вигадки від реальних історій,   відрізняє геометричні фігури, називає літери, розрізняє числівники, пише (вимальовує) великі та малі літери. Перелік дій дитини п’ятирічного віку можна істотно продовжувати.
Це, практично, вже школярик, сформована особистість, яка легко І вміло візьметься за виконання непростих завдань у початковій школі. Та є тут одне важливе питання. А хто допоможе розвинути дитині всі ці таланти, її неповторний індивідуальний світ, якщо батьки увесь день на роботі, а ввечері вже немає сил і снаги займатися розвитком власного малюка? Звичайно, для цього існують дошкільні навчальні заклади, де й ставляться завдання розвитку дитини, формування життєвої компетентності у дітей, виховання в них базових якостей особистої.  
Своєчасність та успішність розвитку дітей залежать перш за все від усвідомлення батьками правильного вибору доступних форм здобуття дитиною необхідної для психологічно безболісного входження в шкільний світ дошкільної освіти.
Тому відділом освіти протягом 2011–2012 навчального року буде поповнено стратегію і тактику взаємодії педагогів із батьками, змінено загальні форми роботи на індивідуальні та групові. На базі ДНЗ будуть створені консультативні пункти для тих батьків, які не виявлятимуть жодної ініціативи,     де буде поглиблено уявлення членів родини про сучасні освітні завдання, роль вікових та індивідуальних особливостей дитини в її особистісному становленні, які й зможуть реалізувати весь колектив ДНЗ.
І тоді наш освітянський човен в розбурханому океані освітніх змін триматиметься міцно на плаву, бо управлятимуть ним надійні веслярі, досвідчені педагоги дошкільних закладів, члени родини та сільські й міські керівні громади.

Наталія СТЕПАНЮК,
методист відділу освіти.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com