Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 12 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Окреслені проблеми вирішуватимемо разом

4 жовтня у Сускові на базі готельного комплексу „У ґазди” відбулося засідання „круглого столу” на тему „Міжсекторальна співпраця з питань сприяння зайнятості молоді”.
„Працюючи з молоддю, яка перебуває у складних життєвих обставинах, ми бачимо, що однією з основних причин неблагополуччя є трудова незайнятість. За статистикою найвищий рівень безробіття спостерігається саме серед хлопців та дівчат віком від 15–24 років. Метою засідання „круглого столу” є обговорення проблем, наслідками яких є безробіття окремих соціальних категорій громадян і можливі шляхи їх вирішення”, – говорить директор центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, організатор зібрання Тетяна Шестак.
На важливості такої зустрічі наголосила і заступник голови РДА Е. В. Грабар.
Про роль центру зайнятості у працевлаштуванні молодих осіб відповідно до ринку праці та профорієнтаційну роботу присутнім розповідала заступник директора Свалявського РЦЗ Г. Є.. Івановчик.
На ринку праці району та області переважає попит на працівників робітничих професій: швачок, в’язальників схемних джгутів, верстатників деревообробних верстатів, водіїв, столярів, офіціантів, барменів, кухарів, покоївок, тощо.
Протягом січня–вересня 2011 року було проведено понад 40 профорієнтаційних заходів, якими охоплено більш як 3100 учнів. Це презентації професій, дні відкритих дверей навчальних закладів, профорієнтаційні уроки з учнівською молоддю. Окрім цього, два роки поспіль служба зайнятості   презентувала та надала в користування учням ділові щоденники школяра. Всього їх надано безкоштовно близько 3500 екземплярів.
В 11 загальноосвітніх школах району встановлені та успішно працюють програмно-апаратні комплекси „профорієнтаційні термінали”. Спеціалісти центру зайнятості провели робочі презентації терміналів для педагогічних працівників та учнівської молоді. Надалі ця робота буде продовжуватися.   Однак, незвадаючи на чималу роботу, яка проводиться спільними зусиллями всіх зацікавлених сторін, проблема підняття престижу робітничих професій не вирішилась. І одною з причин цього є дисбаланс ринку освітніх послуг та ринку праці, недостатньо сформована суспільна думка щодо престижності робітничих професій, низька мотивація до праці.
Дуже часто, приходячи на підприємства, начебто для працевлаштування, молоді люди самі просять не брати їх на роботу – мовляв, набагато легше отримувати матеріальну допомогу від районного центру зайнятості в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, – каже голова ради підприємців сфери санаторно-курортного та готельного бізнесу В. Ю Фенинець. – Дехто вважає, що оплата праці є заниженою, але якщо взяти до уваги сьогоднішню економічну ситуацію, стане зрозуміло, що більшість тих, які займаються розвитком санаторно-курортного бізнесу, зараз працюють собі на збитки. Я готовий забезпечити роботою молодих людей у нашому регіоні, але тільки за умови, що вони хотітимуть працювати, а отриманий диплом по спеціальності буде підкріплено відповідними знаннями.
Недисциплінованість – ось ще одна проблема, яка доволі часто стає причиною плинності кадрів, – продовжує далі начальник відділу кадрів ТОВ „Форшнер Україна” Е. А. Головнич. Наше підприємство має закордонних партнерів, які не розуміють поняття „запізнився на роботу через сезонні роботи на полях”, вони не знають, що таке „п’ятихвилинний перепочинок”, зрозумілою для іноземних інвесторів є лише дисципліна. Запізнення на роботу саме по собі може слугувати причиною для звільнення, тим більше, якщо такі ситуації трапляються періодично. Тому нам би дуже хотілося мати в своєму штаті людей, котрі б відповідально ставилися до своїх обов’язків, адже це і є перспективою кар’єрного зросту в майбутньому, але для цього кожен повинен дотримуватися певних правил, які є однаковими для всіх працівників. Та, на жаль, до таких змін у буденному ритмі життя готовий далеко не кожен.
Про проблеми ринку і пропозиції у сфері професійної підготовки молоді доповідав директор будівельного ліцею М. І. Гулович. Обирати собі робітничі професії має намір лише незначна частина випускників навчальних закладів. Це пов’язано з надто високою популярністю спеціальностей юридично-економічного спрямування, які свого часу і справді були затребуваними на ринку праці, однак зараз значно відчутним є дисбаланс, пов’язаний із гострою нестачею спеціалістів робітничого фаху. З іншого боку, для розвитку туристичного бізнесу актуальними на сьогодні є професії офіціантів, барменів, кухарів, покоївок тощо, які мають певні вимоги. Аби дати можливість молоді освоювати нові спеціальності, однієї ліцензії на здійснення набору студентів для кваліфікованої підготовки – замало. Навчальний заклад повинен мати сучасну матеріально-технічну базу. На жаль, коштів у держбюджеті на такі втілення зараз немає.
Можливий варіант вирішення ситуації учасникам „круглого столу” представив голова благодійного фонду „Едванс” І. І. Геревич. Він озвучив пропозицію щодо створення спеціальних підготовчих курсів, учні яких отримуватимуть базові знання з окремих професій. Про присвоєння певного освітнього рівня, звісно, не йдеться, проте, здобуті навички неабияк згодяться молоді у майбутньому.
Є дуже багато людей, які здобувають вищу освіту після базової технічної. І це, на мою думку, дуже правильно. По-перше, маючи базову технічну освіту, значно легше реалізуватися в житті, по-друге, як уже було сказано, щороку списки місць на держзамовлення скорочують, тож значна частина наших студентів, які мають технічну спеціальність, навчається на контрактній основі, без відриву від роботи. Цей промовистий факт говорить сам за себе. Працювати й одночасно здобувати вищу освіту – економічно вигідно і водночас практично. Проте, аби забезпечити якомога вищий рівень абітурієнтів, працівникам освіти слід приділяти якомога більше уваги профорієнтаційній роботі у школах, а саме настановчі бесіди для учнів з приводу їхнього подальшого майбутнього, які щорічно проводяться спільно з   представниками центру зайнятості, навчальних закладів та підприємств треба починати не з 9-го, а з 8-го чи навіть 7-го класу, – підтримує таку ідею В. Ю. Фенинця, доповідаючи про дефіцит навчальних місць за рахунок держави, директор Свалявського НКЦ Тернопільського НЕУ Ю. Ю. Бруняк.
Та факти, які зачитала методист районного відділу освіти О. Г. Пилипанинець, свідчать, що за даними результатів щорічного обліку дітей і підлітків-випускників шкіл цьогоріч   до закладів, що здійснюють підготовку студентів з робітничих спеціальностей, та до установ вищого рівня акредитації вступило 579 учнів, ще 263 – продовжили здобувати середню освіту в 10-их, 11-их класах. Кількість осіб, які на даний момент не навчаються і ніде офіційно не працевлаштовані, становить 34, з них 25 – діти ромської народності, 6 – непрацездатні, решта – 42 офіційно працевлаштовані. В цілому ж профілактика показує позитивну динаміку.
Заслухавши всі виступи, директор центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, Тетяна Шестак запропонувала присутнім взяти участь у писемному анкетуванні та викласти свою точку зору щодо вирішення проблеми безробіття осіб віком від 15 – до 25 років. За даними анкетування згодом буде видано профорієнтаційну брошуру, основним завданням якої стане пропаганда робітничих професій.    
Гроші на реалізацію задуму буде виділено Корпусом миру США.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com