Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 17 Жовтень 2019 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Закохані у живописний дивосвіт

Золотавим відблиском замайоріли барви під теплими проміннями сонця, а   вони обидва впевненими порухами пензля творили маленьке диво – зупиняли час, і уважно дивилися удалечінь, наносячи на полотно і шелест листя, і пречисту синяву неба,   і віддзеркалення тіней, які падали обабіч золотаво-зелених розкуйовджених вітром дерев.
„Яка краса! Хіба може бути щось досконаліше за цю красу!” – подумала, вдихаючи на повні груди осіннього повітря, в якому ще вгадувалися нетривкі нотки літньої ніжності.  
Саме така дивовижна атмосфера панувала в мальовничому урочищі Чонок на Чернику, де нещодавно відбувся виїзний пленер, присвячений Дню художника за участі   учнів районної дитячої школи мистецтв (Свалявського та Полянського відділень), директора навчального закладу Ю. Й. Грабаря, вчителя образотворчого мистецтва М. П. Гукливського, голови районної спілки „Арт-Свалява” В. К. Дороша і визначних митців образотворчого мистецтва І. І. Івановчика та П. Ю. Дулішковича.
Привітала учасників пленеру із професійним святом заступник голови РДА Е. В. Грабар, яка подякувала всім тим, хто обрав собі за фах цю надзвичайно прекрасну професію, за радість і насолоду, яку майстри пензля дарують оточуючим, щоразу відкриваючи людям маленькі дива звичної буденності через призму своєї душі і побажала їм щастя, здоров'я, аби у них ніколи не згасала жага до прекрасного, а творчі джерела завжди повнилися цілющими водами наснаги та натхнення.
Із найтеплішими вітаннями звернувся до учнів Віталій Дорош: „Кожен із вас – маленька частина величної історії сучасного живопису Свалявщини. Мине час, і ви станете нашими наступниками: спочатку – членами спілки „АРТ-Свалява”, потім самі будете вчити майстерності вже ваших послідовників. Усі ви наділені винятковим талантом унікального бачення світу! Бережіть цей винятковий дар, адже саме від нього залежить ваше мистецьке майбутнє”. До побажань приєднався і директор Свалявської дитячої школи мистецтв Ю. Й. Грабар.
Запанувала тиша. Всі захоплено спостерігали за тим, як на білому полотні із кожним новим відтінком фарби починає оживати довколишня дійсність, така витончена,   самобутня, сповнена недоторканості, що зачаровує.
„Як вам вдається передавати таку багату палітру сонця, що котиться за обрій?”   – запитую в Івана Івановчика. „Треба почекати, поки висохне прошарок фарби і вже тоді наносити інший, – відповідає, не відриваючись від процесу, і залишає на полотні розтертий відбиток великого пальця. – Бачите, ось так і творяться нові відтінки, які є окремою частиною композиції, але, плавно зливаючись разом, надають їй особливої неповторності”.
„Неймовірно! Один і той же пейзаж, і дві такі різні картини!” – не можу надивуватися, спостерігаючи, як пише на полотні широкими лініями, що майже розтікаються по всій основі, Павло Дулішкович. „У   мистецтві все майже так само, як і у шкільній каліграфії, – коментує, посміхаючись, мою репліку художник, – усі букви мають спільний базис, та на письмі вони виглядають по-різному, а все тому, що кожна людина має індивідуальний почерк”. „Як у вас виходить, створювати неповторні шедеври з такою легкістю?” – не перестаю дивуватися. „Любов до живопису і невичерпне терпіння – ось головний секрет успіху будь-якого художника. Ну ось. Роботу вже майже завершено”.
„Дивися в горизонт, і точно розраховуй площу аркуша, інакше зобразити на малюнку все, що ти бачиш, – не вийде”, – пояснює учениці Віталій Дорош. За розмовами я й не помітила, як учні обох відділень районної дитячої школи мистецтв, надихнувшись роботами старшого покоління, заходилися старанно малювати навколишній пейзаж.
Цікаво, що спонукало цих юнаків та дівчат взяти до рук фарби і, вмочивши у них пензля, тягтися до полотна у прагненні розгадати незбагненну таємницю людського буття через премудрості малювання і чи планують вони у майбутньому пов’язати своє життя із образотворчим мистецтвом?
„Напевно, я б ніколи не взяла до рук пензля, якби не те захоплення, яке відчула, коли побачила малюнок своєї першої вчительки. Це був пейзаж, і дивлячись на нього, мені здавалося, що ще мить – і я сама стану героїнею того малюнка. Повернувшись додому, спробувала його відтворити. Показала свою роботу вчительці, якій вона надзвичайно сподобалася. І я вирішила, що це – справді   моє. Не просто хобі, а те, чим хочу займатися у майбутньому. А ще один плюс у тому, що процес малювання – заспокоює, допомагає сконцентруватися і, звичайно ж, приносить   масу позитивних емоцій”, – відповідає на моє питання Наталія Варга з Поляни.
„Для мене живопис – хобі, – каже Юлія Дашкович з Павлова. – Я не збираюся пов’язувати з ним своє життя, та навички, які я освоїла тут, неабияк згодяться мені у майбутньому. Нас вчать правильно зображувати предмети, освоювати різні техніки написання картин. Можу сказати, що завдяки заняттям у школі я навчилася малювати більш професійно”.
„А я з дитинства знав, ким стану, – продовжує далі Євген Мигович. – Мій батько – художник, тож найкращими іграшками для мене у дитинстві були, звісно, фарби, пензлик і папір. Я захоплено спостерігав, як натхненно працює над своїми роботами батько, а коли мені виповнилося 6 років, почав малювати самостійно. Такі виїзні пленери – дуже корисна річ, адже тут, наодинці з природою, воістину відчуваєш умиротворення і, крім того, маєш виняткову можливість набратися досвіду у видатних сучасників закарпатської школи живопису”.
Ось так, за приємними розмовами з талановитими людьми й не помітила, як настав час повертатися додому. Відрадним буде сказати, що до свого професійного свята учні ДШМ отримали презенти від народного депутата України Сергія Мошака. Так, учням Свалявської школи мистецтв подарували   дев’ять нових мольбертів, а Полянської – кілька комплектів гуашних фарб, які Ю. Й. Грабар урочисто вручив перед початком пленеру.
Зібравши всі свої речі і зручно вмостившись у автобусі, сповнені нових вражень,   поверталися до міста.
– Що плануєте робити із сьогоднішніми шедеврами?
– Роботи будуть викладені на сайті спілки художників Свалявщини для продажу, – відповідає Віталій Дорош. – Кошти, які вдасться виручити, напередодні зимових свят плануємо віддати вихованцям Свалявського Будинку дитини. Сподіваюся, що купити малюнки наших учнів захоче багато людей, адже тим самим вони зроблять добру справу – подарують знедоленим малюкам частинку тепла своїх сердець.
– Щож. Успіху і наснаги вам у всіх творчих починаннях!    
 
Наталія МАЛЕТИЧ.  

 
© 2019 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com