Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 12 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

„Як парость виноградної лози, плекайте мову…”

У яких випадках ми замислюємося над тим, яке враження про нас складається у співрозмовника? Напевно, більшість із нас переймається цією проблемою в особливо відповідальні моменти життя, скажімо, під час іспитів у навчальних закладах, співбесіди з потенційними роботодавцями. Тобто тоді, коли нас у прямому сенсі цього слова оцінюють і від результатів цього оцінювання залежать наші подальші кроки в професійній діяльності. Саме в таких ситуаціях чи не найголовніше, що нас турбує, чи правильні слова дібрали, чи точно сформулювали думку. А бути на висоті може тільки той, хто досконало володіє українською мовою. Однак все це з огляду на життєвий досвід знають дорослі. У школярів такі життєві екзамени ще попереду, проте це не означає, що їм не потрібно вже тепер розмірковувати на такі теми. Саме тому відзначення в Україні Дня української писемності та мови стало приводом для роздумів учнів Свалявської ЗОШ № 2 І–ІІІ ступенів про те, наскільки важливо володіти літературною мовою і послуговуватися нею не лише на уроках, а й в будь-яких ситуаціях.
„Заговори, щоб я тебе побачив”, – це твердження і було одним з головних тез святкової загальношкільної лінійки в школі № 2, присвяченій Дню української писемності та мови. Провели урочистий захід 9 листопада, коли, власне, і відзначається в Україні це свято. На урочистості дирекція школи запросила заступника голови райдержадміністрації Едіту Василівну Грабар.
Вчителі української мови та літератури Єлизавета Василівна Лізанець та Віра Василівна Грига підготували святкове дійство таким чином, аби учні відкрили для себе досі невідомі їм факти, пов’язані з історією української писемності, а також прислухалися до заклику Максима Рильського „Як парость виноградної лози, плекайте мову…” і пустили літературну мову в побут, відмовившись від так званого суржика (суміші українських та російських слів) і багатьох місцевих діалектних слів. Щоб наглядно продемонструвати, в які дивні ситуації потрапляє людина, яка послуговується суржиком, учні 9”а” класу Ростислав Чернишов та Андрій Топій продемонстрували сценку, типову для сьогодення, коли двоє юнаків не можуть порозумітися на вулиці через те, що приїжджий не здатен   правильно сформулювати запитання, а перехожий, до якого він звернувся по допомогу, ніяк не збагне,   про що його запитують, бо крізь нетрі перекручених російських і українських слів не просто дістатися до змісту питання. Ще одне непорозуміння представників сільської глибинки, де збереглася соковита українська мова, і великого міста, де модно розмовляти російською, іронічно описано в гуморесці Павла Глазового „Дід приїхав”. Її майстерно відтворили учні 6”а” класу Юлія Лях, Лариса Прокоп та Валентин Поцко.
Святкова програма з її поетичними рядками, що оспівують українську мову, фактами, які віддзеркалюють той тернистий шлях, що його нашій солов’їній мові впродовж століть довелося здолати, повчальними прикладами неправильного слововживання, захопила увагу учнівського колективу школи. Усіх школярів, які були задіяні у виступах, а це ведучі свята Олександра Штецо та Євген Русин, а також Євген Гартавер, учні 3”б” класу (класовод М. М. Дзямко), учениці 9”а” класу, вокальний ансамбль „Чарівниця” (керівник К. В. Макара), Діана Желізняк, Олексій Токарчук, Вікторія Рипкович, Олександра Русин, Аделіна Богдан, Марія Їжак, Вікторія Плоскіна, Андріана Штец, їхні колеги по навчанню слухали уважно, тож цьогорічний День української писемності та мови у другій школі був і повчальним,і видовищним.
Директор Свалявської школи № 2 Оксана Іванівна Лемак у своєму зверненні до школярів наголосила, що далеко не кожна держава в світі має свою мову; є чимало економічно потужних країн, громадяни яких використовують чужу мову. Тож усім нам, українцям, є чим пишатися. І є над чим працювати, щоб не засмічувати мелодійну калинову українську мову словами, котрі їй не властиві.
З Днем української писемності та мови, до якого в міській ЗОШ № 2 І–ІІІ ступенів підготували чудове свято, педагогічний та учнівський колективи школи привітала заступник голови районної держадміністрації Едіта Грабар. Едіта Василівна відзначила, що директор школи Оксана Іванівна Лемак за фахом вчитель української мови і літератури, тож невипадково в школі до відзначення Дня української писемності та мови традиційно ретельно готуються. „Ось і сьогоднішня святкова лінійка була різноплановою. Учні продемонстрували свої артистичні здібності, розкрили багатство культурної спадщини українського народу, ознайомили присутніх з відкриттями науковців у сфері мовознавства. Все це для того, аби кожен присутній на святі усвідомив, що збереження української мови – справа багатьох попередніх і прийдешніх поколінь”, – зауважила заступник голови РДА. Е. В. Грабар також закликала учнів спілкуватися літературною мовою, адже в майбутньому це знадобиться   у професійній діяльності кожному сьогоднішньому учневі, який по завершенні навчання в школі прагне бути успішним у житті.   Гостя свята також висловила подяку педагогічному та учнівському колективам міської школи № 2 за вдало організоване і проведене відзначення Дня української писемності та мови.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com