Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     П'ятниця, 13 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Вшанування рідної мови

Світлоносна! Ти завжди
вабиш, чаруєш, кличеш
на теплі і могутні хвилі свої.
...Ти є Вічність. Ти є Правда,
Добро і Краса народу нашого.
Тож такою і будь вічно, мово рідна!
С. Плачинда.

Добре, що рідна мова має у році дні свого пошанування – 21 лютого (Міжнародний день рідної мови) і 9 листопада (День української писемності та мови). Саме цього дня вже 12 років поспіль у школах країни розпочинає свою стартову ходу Міжнародний конкурс знавців рідної мови ім. Петра Яцика, мета проведення якого благородна й почесна – піднесення престижу та утвердження найдорожчого скарбу на землі – рідної української мови. І хоча позаду 20 років української державності, та нинішня мовна ситуація у країні бажає все ж таки бути кращою. Експансія засобів масової інформації, особливо заамериканізованого телебачення, засилля „бульварної” низьковартісної літератури й низькопробної інакомовної музики – ті чинники, що обмежують залучення молоді до справжніх скарбів рідного слова. По-друге: потребу вивчення іноземних мов сьогодні вже ніхто не поставить під сумнів – це виразна ознака людини освіченої, культурної, цивілізованої. Проте вивчати світове розмаїття мов, не знаючи й не шануючи рідного слова, цураючись його, – це ознака не культури, а дикунства. „Поміж усіма світовими мовами людському серцю дорожча саме рідна мова. Тільки на її звук воно відгукується тріпотливим биттям, тільки вона зігріє душу й дасть натхнення, стане помічним ліком у біді, звеселить своєю іскристістю” (С. Ніколаєнко).
Тому особливо велика відповідальність у збереженні української мови, у прилученні молодих поколінь до дивосвіту рідного слова покладається на вчителів-мовників. На цьому наголошував, звертаючись до педагогів на урочистому відкритті XII Конкурсу знавців рідної мови в Ужгороді, директор Ліги українських меценатів, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Михайло Слабошпицький: „Ви відкриваєте перед дітьми скарби рідної словесності, а ця робота в царині українського шкільництва – найвідповідальніша”.
Саме під таким гаслом і проходив 25 листопада II (районний) етап конкурсу на базі Свалявської ЗОШ І–ІП ступенів № 1. В урочисто прибраній залі, де зібрались учасники з усіх шкіл району, дух українства відчувався скрізь: у святкових тематичних стіннівках та планшетах, вишитих рушниках та серветках, заквітчаних портретах корифеїв слова: Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки. Гостинно зустріли учасників почесного зібрання, їхніх наставників та батьків учителі та дирекція школи – І. В. Воробканич, О. Ф. Гергель. Відкрила мовне змагання заступник начальника відділу освіти К. О. Стегура, яка акцентувала увагу на значущості проведення даного заходу як для виявлення творчо обдарованої молоді, так і для утвердження державного статусу української мови та виховання шанобливого ставлення до культури і традицій українського народу. Відтак, у привітальному слові Клари Олександрівни було згадано людину, котра дала життя даному конкурсу – Петра Яцика. Це був українець, який не плакався над долею, а зміг стати одним з найбагатших людей Канади; українець, котрий не лише в діловій, а й добродійній праці був будівничим; українець, котрий був переконаний, що найбільшим багатством людини є те, що вона віддала іншим. Насамкінець К. О. Стегура побажала учням перемоги й постійного бажання в оволодінні багатствами рідного слова.
Та жодне свято не обходиться без найголовнішого свого атрибуту – подарунка, який підготували учні 7 класу зі своїми наставниками – вчителями української мови та літератури Н. Ф. Рущак та музики Л. Ю. Ревою. Ним стала злеліяна з трепетних почувань та ціннісних узагальнень про мову літературно-музична композиція „Ми несем в майбутнє невгасиму мову, слово незабутнє”. Непорочно й чисто звучало на устах вихованців слово безсмертних світочів літератури, оптимістично й бадьоро лилися пісні „Ми діти твої, Україно”, „Нова Україна”, „Помолімось разом, друзі”, чарівно піднесено звучало звертання до Мови.
Могутній заряд наснаги й готовність боротися за перемогу конкурсанти одержали. Розпочався змагальний етап. В атмосфері творчого неспокою виконувалися різноманітні лінгвістичні завдання та народжувалися висловлювання-роздуми: „чому саме калина є одним із символів України”, „душу звеселяє споріднена праця”, „про все знайоме і рідне до болю в душі”, „уся краса світу в його розмаїтості, багатогранності, неповторності” тощо.
Конкурс виявив: не всі, на жаль, проте більшість дітей вміє мислити нестандартно, творчо. Переможцями районного етапу стали: Марія Уліганинець (11 клас, гімназія, вч. Н. С. Морозько), Марина Конопльова (10 клас, Свалявська ЗОШ І–ІП ступенів .№ 2, вч. Т. І. Дичка), Олена Кудлик (5 клас, Свалявська ЗОШ І–ІІ ступенів № 4, вч. Н. І. Русин), Ніколь Липчей (4 клас, Свалявська ЗОШ І–ІІ ступенів № 4, вч. Н. Й. Лукашенко), Антоніна Дорошевич (3 клас, Голубинська ЗОШ І–ІІ ступенів, вч. О. М. Скрипинець).
Даний конкурс – ще одна причетність юних громадян України до вдосконалення рідного слова, наповнення його глибоким змістом, творення його майбуття.
Свято минуло, а життєві турботи й проблеми потребують нашої уваги щодня. Отож, давайте всі, незалежно від віку, соціального стану, професії
будем леліяти нашу чудову
мову Бояна, Тарасову мову,
Лесину мову, мову Франкову,
Ліни Костенко і Стусову мову!
Мову, сотворену в праці і в битвах,
в любощах ніжних, у щирих молитвах,
в гніві й сльозах, кайданами куту,
на чужині, в Соловках не забуту,
нашу Дажбогову, мудру скарбницю,
ту, що ненавидять люто ординці,
ту,
без якої ми –
не українці.
(О. Орач)
Лариса Андрела,
методист райво.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com