Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     П'ятниця, 13 Грудень 2019 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Культура   черпає   наснагу з надбань минулого та сьогодення й розвивається

Днями працівники сфери культури нашого району провели традиційну підсумкову нараду. У доповіді „Про роботу закладів культури і туризму за 2011 рік”, з якою виступив начальник відділу культури і туризму РДА Микола Ляхович (співдоповідачі – директор РБК Василь Плоскіна та   заслужений працівник культури, працівник районної бібліотечної системи Анастасія Лефтер), зокрема, відзначалося, що на базі 52 установ культури і туризму (23 клубних, 25 бібліотечних, 3 дитячі школи мистецтв та Свалявський історичний музей) проводилась відповідна робота   задля задоволення культурних запитів різних категорій населення, яка сприяла залученню людей до активного та змістовного відпочинку, аматорської, художньої творчості, підвищенню рівня знань, змістовному використанню вільного часу, кращому задоволенню їх духовних запитів. Водночас вона була спрямована й на збагачення та розвиток національної культурної спадщини. У закладах організовували цікаві масові заходи, що сприяли естетичному, моральному, національно-патріотичному   вихованню підростаючого покоління, працювали різні за жанрами та видами гуртки художньої самодіяльності, любительські об’єднання, клуби за інтересами. В рамках програм культпрацівники та аматори художньої самодіяльності брали участь в обласних фестивалях, марш-парадах, тематичних оглядах-конкурсах, звітах-конкурсах, виставках творів народних умільців, фольклорних виступах колективів, які діють на базі закладів нацменшин і використовують у діяльності відроджені традиції й обряди, – зокрема, німців, словаків, чехів, що компактно проживають в Родниковій Гуті та Драчині.
На нараді було названо найкращі виступи, яких у переліку чимало.
Своєрідним підсумком мистецьких оглядів художньої самодіяльності став творчий звіт колективів художньої самодіяльності району. Започатковували його виставки робіт вишивальниць, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, художників, а відтак представляли свої доробки любителі пісні, музики, танцю, художнього слова... Всього у творчому звіті колективів художньої самодіяльності району взяло участь 25 художніх колективів з кількістю 253 учасників та 7 окремих виконавців.
Загалом відзначились активністю, виконавською майстерністю, цікавими доробками всі 12   народних   колективів   художньої   самодіяльності     району та інші.
Цілеспрямована увага приділяється у культурі підвищенню кваліфікації клубних та бібліотечних працівників. З цією метою проводилися   районні   семінари- тренінги, практикуми-стажування. Крім цього, всі вони навчалися на обласних курсах підвищення кваліфікації.
В 2011 році також було проведено огляд-конкурс районного Будинку культури,   методичного кабінету та взято участь в обласному конкурсі на краще написання методичних та сценарних розробок, узагальнення досвіду роботи кращих клубних установ, художніх колективів.
Велику   роль   в   організації   дозвілля   молоді   відіграють   вечори   відпочинку та дискотеки. Так, у квітні   минулого року   проведено   атестацію   20 дискотечних   колектив усіх   форм   і   відомств, з яких   15 працюють   при   клубних   установах   району. Духовий оркестр „Гелікон” та вокальний ансамбль „Чарівниця” районного Будинку культури підтвердили звання „народного”.  
План платних послуг було доведено в сумі 198,1 тис. грн., виконання                               складає 231,7 тис. грн. Необхідно зазначити, що, крім надання платних послуг   за рахунок проведення дискотек, культосвітні працівники, народні діючі   колективи   художньої   самодіяльності   виступають з концертними програмами   в санаторіях Свалявщини та Мукачівського району.  
Належна робота ведеться із збереження та розвитку народних художніх промислів. Організовуються та проводяться виїзні пленери, зібрання членів осередку народних художніх ремесел „Пролісок” районного Будинку   культури. У фойє адмінбудинку організовано постійно діючу виставку   робіт   самодіяльних художників Свалявщини. У районному Будинку культури було розгорнуто виставку художніх робіт місцевих художників „Творча Свалява”, де представляли роботи 16 художників Свалявщини.
Бібліотечний фонд – національне надбання народу, важливий показник культурного рівня, є основним джерелом задоволення інформаційних, освітніх та духовних потреб користувачів. Тому бібліотеки протягом року приділяли значну увагу формуванню документальних ресурсів своїх установ.        
Бібліотечну мережу Свалявського району на сьогодні складають 25 бібліотечних установ, книжковий фонд яких становить 348399 примірників видань. Протягом 2011 року до бібліотек системи надійшло 1832 примірники видань. Основним джерелом поповнення фондів є безкоштовні надходження   книг за державними та обласними програмами, обмінно резервні фонди, дарунки від установ, організацій, авторів та читачів.    
У бібліотечних   установах   району   проведились різні заходи:   літературні години, літературно-музичні вечори, вечори-зустрічі, бесіди, оформлено   книжкові   виставки   до   державних свят, ювілейних та пам’ятних дат визначних   діячів, письменників   тощо.  
На Свалявщині працюють три дитячі школи мистецтв: у Сваляві, Поляні та Керецьках, де навчається 805 учнів та працює 96 викладачів. Тут   діють   різні   відділи: фортепіанний, народних інструментів, струнно-смичковий, хореографічний, духових інструментів та образотворчого мистецтва. А також діють різні за жанрами учнівські та викладацькі колективи художньої самодіяльності.
Педагогічні колективи дитячих шкіл мистецтв спрямовують свою роботу на збереження   та розвиток національно-культурної самобутності, виявлення та організацію творчих здібностей обдарованих дітей. Головний напрямок діяльності шкіл – це постійний пошук і поступове застосування нових, оправданих форм роботи як з обдарованими учнями, так і вихованцями, що мають різні музичні дані.
Діти беруть участь в обласних та кущових музично-теоретичних олімпіадах, конкурсах індивідуальних виконавців, де стають переможцями.
У м. Сваляві працює історичний музей. Музейна справа складається   з науково-освітнього, експозиційного, пошукового (експонатного) та господарського напрямків. На сьогодні тут – 892 експонати. За минулий рік зібрано   та взято на облік   30 експонатів з етнографії, історії Сваляви (фото), визволення міста від фашистських загарбників. Було підготовлено та оформлено тимчасові експозиції до 8 Березня (виставка поштових листівок), 150-ї річниці з дня пам’яті Т. Г. Шевченка, Пасхальних свят, Дня Перемоги, 20-ї річниці Незалежності України, Дня міста Сваляви, 105-ї річниці від дня народження   місцевого діяча А. Карабелеша.
На базі музею проводилися відкриті уроки-екскурсії, під час яких проводився показ тематичних експозицій „Орнаментальні мотиви традиційної народної вишивки та рукоділля Свалявщини ХХ століття: „Сиділа мати – вишивала”, новорічних поштових листівок.
На нараді наголошувалося, що матеріально-технічний стан більшості установ культури та мистецтв перебуває в задовільному стані, проводиться поточний ремонт бібліотечних та клубних установ, побілено приміщення класних кімнат, пофарбовано вікна та двері в дитячих школах мистецтв району.
На даний час за кошти районного бюджету зроблено поточний ремонт великого залу районного Будинку культури.
Торік за рахунок спецкоштів відділу придбано: мольберти, сценічний одяг та взуття, металопластикові двері.  
Однак проблемним питанням надалі залишається проведення капітальних ремонтів багатьох установ культури.
Виступаючі говорили й про інші потреби та заплановане зробити в майбутньому.
У підсумковій нараді працівників культури брали участь представники керівництва області та району – заступник начальника управління культури ОДА Василь Марюхнич та заступник голови РДА Едіта Грабар. Вони також висловлювались з обговорюваних питань. Приємно, що найперше присутні в залі почули від них слова подяки за пророблену роботу і теплі побажання на майбутнє. А воно, майбутнє, обіцяє також бути цікавим і заманливим, де культпрацівники району зможуть виявити свої таланти та   заповзятливість.
Зокрема, В. В. Марюхнич зауважив (до речі, не без приємності, адже він народився, навчався і тривалий період жив у Сваляві, його батько працював заступником директора Свалявського лісокомбінату, мати вчителювала в ЗОШ № 1), що на фоні інших районів області Свалявщина традиційно має високий творчий потенціал. Тут зосереджено високопрофесійні кадри, різні колективи художньої самодіяльності, фонди і, головне, на високому рівні проводяться різні масові заходи, в тому числі й фестивалі, огляди, марші-паради, виставки-конкурси, які мають значний резонанс. Наприклад, дуже добре проводився минулоріч у Сваляві фестиваль „Сила життя – у джерелах Карпат”…
Водночас зауважив: рік 2011 був знаковим і тим, що Верховна Рада України прийняла Закон „Про культуру”, який визначає правові засади діяльності у сфері культури, регулює суспільні відносини, пов’язані із створенням, використанням, розповсюдженням, збереженням культурної спадщини та культурних цінностей, і спрямований на забезпечення доступу до них. Крім багатьох інших його положень, Василь Марюхнич звернув увагу і на розділ VI закону – „Соціальні гарантії працівників у сфері культури”, де йдеться про оплату й стимулювання праці працівників культури, пільги для них. При цьому зауважив, що деякі органи місцевого самоврядування нехтують законодавством. Тому культпрацівники повинні досконало вивчити свої права   і відстоювати їх. За необхідності пообіцяв підтримку та порадив звертатися   за нею особисто до нього й управління культури ОДА.
Принагідно Василь Васильович поінформував присутніх про заходи, заплановані на нинішній рік. Оскільки 2012 рік оголошено роком музеїв, а   в Сваляві є такий заклад, то варто б активізувати його діяльність. Водночас, готуючись до Євро-2012, необхідно, виходячи з існуючих можливостей, приділяти більше уваги туристично-рекреаційним та історично-краєзнавчим питанням,   налагодити співпрацю з колективами художників з Америки та інших країн. Схвалив при цьому ідею бібліотекарів району щодо співпраці з Міжнародним фондом, а відтак і значну роботу районної державної адміністрації у проведенні фестивалю „Сила життя – у джерелах Карпат”.
Насамкінець подякував за те, що до управління культури і мистецтв ОДА із Свалявщини майже не надходять скарги. Отже, всі проблеми, які, зазвичай, виникають у процесі діяльності, вирішуються успішно на місцевому рівні.
Заступник голови РДА Едіта Грабар також привітала культпрацівників з успішним завершенням річної програми діяльності і відзначила найбільш успішні заходи та людей творчих, заповзятливих. При цьому наголосила, що вони повинні постійно доказувати своє вдосконалення. Навела в приклад цитату філософа, що там, де немає змін, є посередність. Отже, свалявцям потрібні позитивні зміни, особливо в такій важливій сфері діяльності, як культура, треба не залишатись у затінку застою та бездіяльності, а вдосконалюватись у професійній майстерності, творчості. В той час наголосила: „Ваш відділ – відділ культури, я дуже люблю, бо ініціативи наші завжди сходяться в одній точці”. Також схвально відгукувалася про намір бібліотекарів скористатися Фондом Гейца, зауваживши, що на світі є благородні люди, які свої мільярдні доходи щедро віддають на підтримку культури. Треба їм подякувати за це і взяти допомогу, вона нам потрібна.
Насамкінець Едіта Василівна розповіла про ідеї та плани на майбутнє, які РДА передбачає втілити в життя разом з культпрацівниками. Це не тільки організація традиційних заходів, у тому числі й фестивалю „Сила життя – у джерелах Карпат”, а, наприклад, оригінальне проведення звітного концерту колективів художньої самодіяльності, музейні заходи, кінофільмування за допомогою волонтерів, зустрічі художників з майстрами пензля з інших країн та міст, виставки їх робіт. Серед важливих подій – і підготовка до відзначення 300-річчя від дня народження Тараса Шевченка (працівники культури, а, зокрема бібліотекарі, повинні зробити так, щоб на Кобзаря юнь дивилася не як на ікону, а вивчала його творчість), ювілейних дат від дня народження Петра Скунця, Андрія Малишка, Івана Чендея, Юрія Венеліна-Гуци..., різні святкові дні в житті країни та міжнародні, визначені ЮНЕСКО.
За вагомий внесок у розвиток культури та мистецтв Закарпаття, багаторічну сумлінну працю, значні досягнення у професійній діяльності Почесною грамотою і спеціальною відзнакою управління культури та мистецтв Закарпатської ОДА   в цей день нагороджено заслуженого працівника культури України, багаторічного директора централізованої бібліотечної системи Свалявського району Анастасію Степанівну Лефтер. Грамоти районної державної адміністрації за вагомий внесок у розвиток сфери культури району, активну діяльність в організації культурно-дозвільного обслуговування населення, збереження матеріально-технічної бази установ вручено провідному методисту РБК Магдалині Миколаївні Зубченко, за вагомий внесок з популяризації книги, збереження бібліотечних ресурсів, зміцнення матеріально-технічної бази установ – завідуючій відділом комплектування літератури ЦРБ Йолані Василівні Бідзілі. Висловлено подяку районної державної адміністрації учасниці самодіяльного народного фольклорного колективу „Свалявські музики” РБК Мар’яні Михайлівні Медзіновській, грамотами відділу культури і туризму райдержадміністрації відзначено завідуючу клубом Малої Мартинки Олену Карлівну Кошелю, завідуючу Будинком культури Березників Надію Дмитрівну Дукай, завідуючих бібліотеками-філіями Дусина – Валентину Йосипівну Годю, Ганьковиці – Оксану Василівну Фенинець, висловлено подяку відділу культури і туризму РДА методисту РБК Ірині Вікторівні Гавран.
Завершилась підсумкова нарада культпрацівників району виступом малих форм самодіяльних народних колективів районного Будинку культури та районної бібліотечної системи.

Ганна ГЕШТЕНЬ.

 
© 2019 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com