Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Вівторок, 17 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Возвеличим   мову   нашу   рідну !  
             
                  Рідна мово материнська,
                  Ти – душа мого народу,
                    Будь від роду і до роду,
                  Рідна мово материнська!
                                  Д. Кононенко.

Під таким гаслом 21 лютого в Пасіцькій ЗОШ І–ІІ ступенів проходив Міжнародний день рідної мови. Це свято відносно молоде, запроваджено у жовтні 1999 року на сесії генеральної конференції ЮНЕСКО. В Україні відзначається з 2000 року. Але його історія   бере початок з драматичних подій 21 лютого 1952 року, коли в азійській країні Бангладеш було розстріляно демонстрацію захисників мови, які вимагали визнання мови банго як державної. Саме тому одне із завдань свята – привернути увагу міжнародної спільноти до проблем збереження мов і культур світу.
В Україні мовне питання мало особливе значення, бо десятиліттями вона заборонялася, а ті громадські   діячі, письменники, які ставали на її захист,   переслідувалися,   звинувачувалися   у націоналізмі.   Красу і велич   українського слова   опоетизували   І. Котляревський   і Т. Шевченко, Л. Українка і   І. Франко, В. Стус, В. Симоненко, Л. Костенко і багато інших славних синів та дочок України. Вони були переконані, що без мови немає нації, а без нації – держави.
Ми живемо в незалежній Україні, турбота про мову – справа державна. У статті 10 Конституції   українській мові надано офіційного державного статусу. Держава забезпечує розвиток   і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Останніми роками вона частіше звучить з екранів   телевізорів, радіоприймачів, сторінок газет і журналів, але мовне питання щораз загострюється, коли певні політичні сили воліють бачити Україну не самостійною державою. Тому потрібно пам’ятати, що любов до своєї Батьківщини починається з любові до рідної мови.
Про те, що мова вкраїнська вся з гомону полів, лісів і морів отчої землі, мережана сходом і заходом сонця, гаптована сяйвом місяця, зірок і переткана калиною, барвінком і вишневим цвітом говорили учасники літературно-музичної композиції „Мово рідна, слово рідне”. Палко і трепетно звучали віршовані рядки з вуст найменших учасників свята – учнів 2 класу Яни Годинець та Євгена Станковича, п’ятикласників Юлії Фільо, Олександри Штогрін, шестикласників Руслани Цанько, Марії Попович. Схвилювала всіх і змусила усвідомити причетність кожного до долі мови, відчуття відповідальності за неї „Молитва до Мови” К. Мотрич та поезія І. Малковича „Свічечка букви „Ї”, яку читали учні 9 класу Маріанна Островка, Маріанна Бунда, Марія Русин. Вони були також ведучими свята. Про те, що українська мова роками заборонялася і це зробило свою чорну справу, бо, живучи в Україні, можна не знати державної мови, говорив словами поезії М. Єременка „Слово про державні мови” дев’ятикласник Василь Колбаска. Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе, звучало в поезіях, які декламували Тетяна Сабов й Христина Заяць   (8 клас). Школярі стурбовано говорили про те, що, на жаль,   ми часто спілкуємося суржиком, засмічуємо мову жаргонами, як герої   гуморесок П. Глазового та І. Ліщини, які майстерно виконали учні 8 класу Христина Желізник, Едуард Мигович та учень 9 класу Олександр Талабішка. На милозвучності і пісенності української мови наголошували у своїх поезіях учні 9 класу Юрій Ратушняк і Василь Туряниця. Приємно вразили присутніх юні танцюристи з 5 класу Юлія Фільо,   Олександра Штогрін,   Світлана Данч, Марія Цанько,   Андріяна Кампо, Марія Велика, а також вокальний ансамбль під керівництвом вчителя музики В. М. Цоклана, виконавши пісні „Рідна мова”, „Рідна мово моя”, „Все це потрібно мені”.
Сприяла проведенню заходу і святкова атмосфера, що панувала у школі. Кожен клас випустив тематичну стіннівку, була оформлена книжкова виставка, скрасили свято вишиті рушники. Учні радо вітали гостей, що завітали на Міжнародний день рідної мови, – заступника   голови Свалявської райдержадміністрації Е. В. Грабар та методиста відділу освіти Л. В. Андрелу. Едіта Василівна, вітаючи присутніх зі святом, наголошувала, що в Україні проживають люди різних національностей, кожна з яких має право на самовизначення. У Закарпатті поряд з українськими школами є російські, угорські, румунські, існують різні культурні товариства. У Сваляві теж відкрито класи, де навчання ведеться угорською мовою, але потрібно перш за все добре знати мову своєї держави і тоді рідне слово буде для всіх оберегом, допоможе кожному відчути себе частиною свого великого народу.
Про мову як духовний скарб нації, про її чарівність   і мелодійність, про те, що іноземну мову можна вивчити за кілька років, а свою треба вчити все життя, говорила Лариса Василівна   Андрела і завершила свято такими поетичними рядками:                            
Будем леліяти нашу чудову.
Мову Бояна, Тарасову мову,
Лесину мову, мову Франкову,
Ліни Костенко і Стусову мову!
Мову, сотворену в працях і битвах,
В любощах ніжних, у щирих молитвах,
В гніві й сльозах, кайданами куту,
на чужині, в Соловках не забуту,
нашу Дажбогову, мудру скарбницю,
ту, що ненавидять люто ординці,
ту,
без якої ми –
не українці.
               
Марія ГАЛАС, вчитель української мови та літератури Пасіцької ЗОШ І–ІІ ступенів.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com