Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 12 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Амброзія полинолиста та борщівник Сосновського – небезпечні для здоров’я людини бур’яни

В Україні перші осередки амброзії полинолистої було ідентифіковано в 1925 році. З моменту виявлення бур’ян пройшов всі етапи – від первинного проникнення до розширення свого ареалу. Нині в Україні він став справжнім лихом, площі засміченості щороку збільшуються на 50–60 тис. га, що зумовлено низкою біологічних особливостей і високою насіннєвою продуктивністю (80–100 тис. насінин з однієї рослини, насіння молочної та воскової стиглості здатне достигати й давати повноцінні сходи і тривалий час воно не втрачає життєздатності в ґрунті). Рослина має потужну кореневу систему, яка тривалий час (до 2 тижнів) витримує підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння, їй притаманна висока регенераційна властивість, має витривалу пластичність щодо температури та вологості ґрунту, сходи добре адаптовані до високої освітленості.
Амброзія полинолиста – рання яра рослина, однорічна, заввишки 1,5–2 метри з прямим розгалуженням у верхній частині стебла, яке в розрізі має прямокутну форму. Мінімальна температура проростання насіння 6–8 градусів Цельсія, оптимальна – 20–22 градуси. Сходи з’являються до квітня–травня, цвіте з другої половини липня до жовтня. Засмічує посіви сільськогосподарських культур, сади, виноградники, а також подвір’я, парки, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок і ставків. Бур’ян надзвичайно шкідливий, відчутно знижує врожай сільськогосподарських культур. Крім цього, амброзія полинолиста – джерело алергічних захворювань населення (алергія, риніт, кон’юктивіт, бронхіальна астма).
Для обмеження поширення амброзії полинолистої необхідно проводити такі заходи:
В населених пунктах знищувати бур’ян за допомогою перекопування або переорювання ґрунту з подальшим висівання на цих ділянках газонних трав; викопувати бур’ян із корінням і спалювати; періодично скошувати його на початку цвітіння.
На узбіччях доріг, залізничних насипах, неугіддях застосовувати гербіциди суцільної дії: раундап – 3–6 кг/га, аргумент – 3–6 кг/га, ураган-форте – 2–4 кг/га.
На полях чітко дотримуватись технології обробітку ґрунту, агротехнічних засобів догляду за посівами, застосовувати гербіциди, своєчасно обкошувати краї полів.
Борщівник Сосновського – багаторічна рослина з родини зонтичних з 2–5-річним циклом розвитку. З центральної її бруньки на 3–5-й, рідше на 2–3-й рік життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення бур’ян повністю відмирає. Розмножується головним чином насінням. Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Борщівник Сосновського досягає 3 метрів висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло. Росте переважно на добре зволожених ґрунтах (береги річок, канави та біля автошляху).
Заходи боротьби з бур’яном: у населених пунктах навесні, на початку відростання бур’яну, зрізують основний корінь на глибині 8–12 см та багаторазово скошують підростаюче листя до початку цвітіння; на узбіччях доріг та інших неугіддях на початку відростання рослини обприскують гербіцидами суцільної дії: раундап – 3–6 кг/га, аргумент – 3–6 кг/га, ураган-форте – 2–4 кг/га.
Стебла, листя і квіти борщівника Сосновського містять фуранокумарини – речовини, які різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце – і опік гарантований. Через 1–2 дні пошкоджена поверхня тіла досягає кількох сантиметрів, важко загоюється, загострює появу інших шкірних захворювань.
Найбільша прикрість у тому, що одразу після контакту шкіри з рослиною ніяких неприємних відчуттів немає. І лише через кілька годин (а часом і діб) починається реакція. Спочатку шкіра червоніє, потім виникає біль, набряк. З’являються пухирці, наповнені світлою рідиною. Якщо уражена велика ділянка тіла, людину морозить, нудить, піднімається температура.
Борщівник викликає і алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи. Найсильніші опіки борщівник викликає   при контакті з вологою шкірою у сонячні дні.
Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри при контакті з рослиною, всі роботи щодо його зниження слід проводити в захисному одязі.

Іван ПЕЦКО,
начальник державної інспекції захисту рослин Свалявського району.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com