Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     П'ятниця, 13 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Кір – інфекційне захворювання

З симптомами цього захворювання добре знайомі наші бабусі. А от нинішнє покоління мам не знає, що таке кір. І все завдяки багаторічній загальній вакцинації. Кір – одна з трьох, так званих, летючих хвороб. Це означає, якщо не робити щеплення, то даною недугою хворіють абсолютно всі. Що й спостерігалося 100 років тому. Сьогодні ж лікарів, які бачили кір, можна перерахувати на пальцях. Однак тенденція відмови від вакцинації може повернути нас у минуле. Наскільки небезпечним є кір? Скільки разів за життя необхідно робити щеплення? І що треба робити, щоб забути про кір назавжди?
Кір – гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, набряком верхніх дихальних шляхів і плямистою висипкою на шкірі.
Кір викликається вірусом, що швидко гине при нагріванні та ультрафіолетовому опроміненні, під впливом дезінфікуючих засобів. Джерелом інфекції є хвора людина, яка є її носієм за 2 дні до появи перших ознак захворювання і залишається небезпечною для навколишніх протягом 5 днів після появи висипки.
Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом. Зараження кором через третіх осіб і різні предмети не відбувається через низьку стійкість вірусу до зовнішнього середовища.
До кору дуже сприйнятливі всі люди. Які не хворіли кором і не є щеплені, при зараженні занедужують у 100% випадків. В останні роки все частіше кір помітно у молодих людей, у яких згодом знизилася несприйнятливість до хвороби після зроблених у дитинстві противокоревих щеплень.
Вірус кору вбудовується в клітини слизової оболонки дихальних шляхів, там розмножується і з кров’ю розноситься по всьому організму.
При цьому збудник накопичується в слизових оболонках очей, дихальних шляхів, порожнини рота, шкірі і вражає їх.
Кір призводить до зниження загального імунітету в період хвороби і наступних кількох місяців, що проявляється загостренням наявних у хворого хронічних запальних захворювань (гайморит, тонзиліт, отит і ін.). Після перенесеного кору розвивається стійка довічна несприйнятливість до захворювання. Після щеплень несприйнятливість зберігається близько 15 років. Як розпізнати кір? Інкубаційний період триває 9–11 днів. Захворювання починається з підвищення температури тіла до 38–39 С, нежиті, грубого („гавкаючого”) кашлю, осиплости голосу, світлобоязні, головного болю, загальної розбитості і порушення сну. З’являється одутлість обличчя, яскрава червоність коньюнктив і слизової оболонки порожнини рота.
На 2–3-й день хвороби на слизовій оболонці з’являються висипання у вигляді дрібних, розміром близько 1 мм, білого кольору цяток. Звично вони розташовуються групами, ніколи не зливаються між собою і по зовнішньому виду нагадують манну кашу. Зберігаються протягом 1–3 днів, потім зникають.
На 4-й день хвороби за вухами і на переніссі, потім протягом доби на шкірі всього тіла, шиї і верхньої частини грудей з’являються цятки рожевого або червоних кольорів, які через кілька годин збільшуються в розмірах, перетворюються у великі плями пурпурових кольорів, мають нерівні краї, зливаються. Сип, як правило, рясна. Вид шкіри між елементами висипки звичайний. На 5-й день сип поширюється на тулуб і руки, на 6-й – на ноги. Сип, як правило, рясна. Період висипання характеризується підвищенням температури тіла до 40 градусів з посиленням запалення дихальних шляхів і погіршенням загального стану хворого. Температура тіла досягає максимуму на 2–3-й день висипання, а потім швидко знижується до норми, і настає видужання. Сип зберігається протягом 3–4 днів, потім блідне й набуває бурого або жовтуватого відтінку у такому ж порядку, у якому з’явилася.
Відцвітання висипки може супроводжуватися лущенням шкіри. Кір може дати такі ускладнення: запалення легенів, вуха, придаткових пазух носа, враження роговиці, нервової системи.
Хворі з легкими і средньоважкими неускладненими формами кору лікуються вдома під спостереженням дільничного лікаря. З важкими і ускладненими формами направляються в лікарню.
Лікування хворого кором проводиться так, як хворих гострими респіраторними вірусними інфекціями. При вираженому запаленні коньюнктивів око за нижні віка варто закапувати 20% розчином сульфацилу натрію по 2 краплі 3–4 рази в день, хворого зручно розташувати в ліжку, щоб в очі не падало світло. Ізоляція хворого припиняється через 5 днів з моменту появи висипки.
Надійним методом попередження кору є вакцинація.
Контактуючі із хворим нещеплені діти і діти, які не хворіли кором, не допускаються в дитячий колектив протягом 17 днів.

Марія ШРАМЛ.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com