Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 18 Жовтень 2018 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Соціальні послуги – на рівень сучасності
виїзний семінар-нарада директорів територіальних центрів соціального обслуговування області

Днями у Сваляві відбувся виїзний семінар-нарада директорів територіальних
центрів соціального обслуговування області з питань надання різноманітних видів соціальних послуг підопічним. Тож з усього Закарпаття приїжджали до нас керівники колективів, які щодня своїми вчинками підтверджують здатність допомагати тим, хто потребує підтримки, турботи й уваги держави. Серед їх підопічних – ветерани, інваліди, люди похилого віку, інші категорії населення. Про соціальний захист та послуги, які надають цим особам, відомо з основних напрямків,   закладених у програмі економічних реформ на 2010–2014 роки. Але щодення вносить корективи. І вже виникає більш розширене питання, яке й стало головною темою виїзного семінару – „Розвиток ринку соціальних послуг у сучасних умовах”. У його розгляді взяли участь, крім запрошених директорів територіальних центрів соціального обслуговування області, й керівники – голова Свалявської районної ради Іван Гартавел, начальник та заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення Віктор Мацола і В’ячеслав Мікулець, начальник районного управління праці та соціального захисту населення Олег Соломко, який і відкрив захід.
Виступаючи, всі зосереджували увагу на головному: суспільство очікує від соціальних послуг найвищої якості; нереально продовжувати надавати послуги так, як це робилося в минулому; нові завдання, які виходять з сьогоднішніх потреб суспільства, можуть бути вирішені лише шляхом переоцінки способу планування та надання соціальних послуг; необхідно повсюдно запроваджувати механізми, що забезпечують якість послуг, стимулюють постійне оновлення системи і можливість швидко реагувати на нові потреби сьогодення; територіальні центри повинні надавати саме ті соціальні послуги, які відповідають потребам підопічних та їх ситуації...
У цьому зв’язку доречним і переконливим конкретизованими фактами та прикладами був виступ директора Свалявського територіального центру Олени Мішко. Зокрема вона сказала, що Свалявський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) визначив по району громадян похилого віку, інвалідів, хворих, яким необхідна державна допомога, і встановив їм саме ті види послуг, яких потребують. Так ось, станом на 01.07.2012 року зареєстровано 2518 осіб, з яких 534 проживають у місті та 1984 – в сільській місцевості. Послуги їм надаються через різні відділення, що функціонують при територіальному центрі:
1) Відділення соціальної допомоги вдома. Цьогоріч ним уже надано послуг 469 особам. При цьому тут запровадили інноваційну модель організації   так званого мультидисциплінарного підходу – виїжджають на допомгу додому до підопічних. Відтак уже створено три команди, які з квітня, згідно з графіком виїздів, надали різні види послуг 70 особам. В команду входять соціальний робітник, швачка, перукар, медична сестра, юрисконсульт.
2) Відділення соціально-побутової адаптації. За 6 місяців 2012 року тут надано послуги 215 особам. На його базі для пліднішої роботи впроваджена соціально-педагогічна послуга „Університет третього віку”, спрямована на підтримку життєдіяльності та соціальної активності людей похилого віку. Розроблено план та програми навчання для таких факультетів:
1. Основи здорового способу життя.
2. Психофізичні та соціальні аспекти старіння.
3. Соціальний захист і обслуговування людей похилого віку.
4. Фізична активність – ознака здорового способу життя.
Відповідно до визначених факультетів навчання проводять заклади, установи освіти соціального захисту та громадські організації.
Таке заняття тривало з листопада 2011 року (група сформована з 30 чоловік). Навчання проводили два рази на тиждень безкоштовно педагоги із шкіл, медичний персонал із стаціонарного відділення, спеціалісти із закладів охорони здоров’я та управління праці й соціального захисту населення.
Під кінець червня курс навчання (72 години) закінчився. Всередині липня будуть вручені сертифікати. А в серпні розпочнеться навчання новосформованої групи. Працює клуб довголіття „Надія”, мета якого –   організація активного довкілля та спілкування, а також всебічний розвиток творчих здібностей, що сприятиме психологічному оздоровленню та вирішенню   різноманітних життєвих проблем.
3) Стаціонарне відділення, в якому з початку року обслужено 17 чоловік,   створене   для   постійного   або   тимчасового   проживання перестарілих і   розраховане на 20 ліжко-місць (за потреби є можливість збільшити до 40 ліжко-місць). Багато заяв надходить від громадян похилого віку, які мають рідних, що повинні б забезпечити їм догляд та допомогу. Оплачувати за цих   осіб ми не в змозі, оскільки додаткових коштів з місцевого бюджету не надходить. У приміщенні зроблено капітальний ремонт, закуплено необхідний інвентар. В зимовий період під час сильних морозів при стаціонарному відділенні було облаштовано кімнати обігріву, пункти роздачі їжі, одягу, взуття, теплих речей для бездомних осіб (постійно тут проживали дві бездомні людини). У пункті роздачі їжі обслужено 28 осіб, пункті обігріву – 55. Працівники територіального центру провели 403 обстеження житлових умов одиноких, інвалідів та малозабезпечених верст населення. Виявлено 260 людей, які потребували матеріальної допомоги. Отримали її 157 чоловік на суму 9813 гривень. Створено сектор обліку бездомних громадян, який виявляє і веде облік бездомних громадян. Крім цього, він надає такі види послуг: інформаційно-консультативний, психологічний, видачу тимчасових посвідчень та допомогу в реєстрації, отриманні соціальних послуг.
4) Відділення адресної натуральної та грошової допомоги (за півріччя тут надано послуги 277 особам). Виходячи з можливостей, наявної фінансової і матеріально-технічної бази, тут безплатно забезпечують громадян одягом, взуттям, іншими предметами першої необхідності, а також побутової гігієни, продовольчими і промисловими товарами, гарячими обідами, надають послуги   перукарські, швацькі та лазні. Працює пункт розподілу речей, що були у використанні. Відділ встановлює і підтримує зв’язки з підприємствами, організаціями та установами, приватними підприємцями та фізичними особами, залучає їх до благодійної спонсорської допомоги. Щорічно проводиться акція „Милосердя”, в якій беруть участь   учні шкіл – збирають картоплю, крупи, консервування. Так, в 2011 році було зібрано 3,5 тонни картоплі, а також інших продуктів на 25,7 тис. грн. Їх використано для підопічних стаціонарного відділення та роздачі одиноким, інвалідам.
Протягом півріччя 2012 року з багатьох джерел фінансування верствам населення надано грошову та натуральну допомогу на суму 39,1 тис. грн. різним. Постійно влаштовують благодійні обіди до відзначення Міжнародного жіночого дня, Пасхи, Дня похилого віку, Дня інваліда, Дня Святого Миколая та Нового року. У їдальні Свалявського технічного коледжу, згідно з договором,   готуються гарячі обіди на 20 чоловік щомісячно, лежачим особам страви розносять соціальні працівники.
З центру зайнятості з початку року було направлено на громадські роботи 42 безробітних, які допомагали 311 одиноким, інвалідам у польових роботах, прибиранні приміщень, дворів та інше. Крім безплатних соціальних послуг, у   територіальному центрі надавались і платні. Так, в 2011 році їх було на   18,7 тисячі гривень, за 6 місяців 2012 року – на 5,4 тис. грн.
Матеріально-технічна база терцентру задовільна. За попередні роки зроблено капітальний ремонт адмінбудинку та частково стаціонарного відділення.
Проблемами в роботі є відсутність транспортного сполучення та віддаленість, багатоповерхівки, де відсутні або не працюють ліфти, доставка важких продуктів харчування, психологічні навантаження.
Сьогодні значно більше, ніж вчора, підопічних висувають вимоги до якості   побуту, життя й стандартів соціальних послуг. І, зрозуміло, бо кожна людина має право на нормальне життя, тому соціальні послуги повинні органічно вплітатися   в її повсякдення, щоб у більш повному обсязі залучати   до суспільства. Тож Свалявський територіальний центр разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування роблять багато задля забезпечення комплексного соціального обслуговування, поліпшення умов проживання підопічних, підвищення їх комунально-побутового та медичного обслуговування.
Сказане сьогодні у виступі, – лише початок величезної роботи, яку потрібно виконати. Надії покладаємо й на кадри, які, як мовиться, пройшли випробування на вірність обраній професії і працюють з повною віддачею, хоч як би важко їм не було.
Приємно вражаюча розповідь Олени Михайлівни Мішко була доповнена і   наочними прикладами – учасники семінару-наради побували в адмінбудинку територіального центру, де побачили нове прекрасне облаштування всіх приміщень, в тому числі й різних кабінетів названих відділень. Зустрілися і розмовляли із їх завідуючими: Наталією Белей, Вікторією Селяник, Андріаною Поліщук, Наталією Цанько, Марія Бобаль, Людмилою Лізанець та іншими.  
Відтак усі учасники семінару їздили в Поляну, ознайомилися з роботою та наданням соціальних послуг благодійного центру „Віфанія” і насамкінець побували у стаціонарному відділенні територіального центру. Враження найприємніші. З цього приводу висловлювали похвалу, а також подяки голові райдержадміністрації Георгію Уліганинцю, голові районної ради Івану Йосиповичу Гартавелу, начальнику управління праці та соціального захисту населення Олегу Олексійовичу Соломці і директору терцентру Олені Михайлівні Мішко за розуміння потреб сьогодення та вагомий вклад у розвиток ринку соціальних послуг в сучасних умовах. Присутнім директорам територіальних центрів соціального обслуговування області рекомендовано переймати кращий досвід свалявців.

Ганна ГЕШТЕНЬ.

 
© 2018 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com