Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 12 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Ліцей готує професіоналів

Під’їзд комунального будинку, в якому проживаю, давно вже називають робітничим. Тут люди – майстри на всі руки. Встановлять, як потрібно і найсучаснішу електронну котел-колонку, полагодять телевізор та „перешиють” тюнер, змусять рухатися новітній легковик, що неслухняно запручався на дорозі.
А знаєте, де саме розпочинався їхній шлях до пізнання, до освоєння первинних технічних утаємничень? У Свалявському професійно-технічному училищі № 9, що тут було відкрито майже відразу по війні. Вже через кілька десятків літ цей заклад заслужено називали не інакше, як „кузнею кадрів”. Бо юнаки, дівчата, що одержували розмаїття вкрай потрібних робітничих професій, направлялися на роботу навіть на далекий Сахалін. Особливо котувалися електрогазозварники: наш курортний райцентр – то була суцільна новобудова, в якому замість старих жител зводилися не окремі домівки, а цілі вулиці, висотні мікрорайони. На той час після закінчення Стрийського технікуму механізації та електрифікації сільського господарства сюди прийшов навчати молодь зварювальним секретам Михайло Васильович Цанько. Аудиторії відразу сподобався розважливий, неквапливий в оцінках заслуг вихованців наставник.
– Михайло Васильович був для нас авторитетним учителем, адже добре знався не лише на приборканні металів, але й по-батьківськи проникав у душевний, психологічний стан кожного у нашій групі. Його мудрі настанови не раз допомагали мені, моїм колегам долати складні життєві труднощі, – згадує колишній учень ПТУ-9, нині відомий спеціаліст Свалявського лісохімкомбінату Ернест Ернестович Сваровський.
Сотні, тисячі шукачів престижних фабрично-заводських, будівельних професій, що вийшли з цього навчального закладу, вже самі за провідників таких знань. Шкода тільки, не завжди вдома, на батьківщині, кличуть до плідної праці з достойною платнею. Доводиться шукати роботи деінде. Однак і в цій справі крига невдовзі скресне: з приходом до міськрайонної влади високоосвічених прагматиків, робочих місць стає дедалі більше, рівень життя людей на Свалявщині поступово поліпшується.
У розмові з директором ПТУ-9 (тепер будівельний ліцей) Михайлом Іллічем Гуловичем ми торкнулися непростої теми – окрім безпосереднього свого призначення, яку соціальну роль відіграє очолюваний ним навчальний заклад у квоті громадянського становлення випускників-спеців. Старт у велике життєве розмаїття благотворний.
Сьогодні вони високорозрядні малярі-штукатури, столяри-верстатники, електрогазозварники, електромонтажники, а завтра... Ось той же Е. Е. Сваровський. Ветеран ліцею М. В. Цанько обіцяв йому важку, але складну життєву путь, то так воно і відбулося. Майже в усіх цехах ЛХК трудився, досконало вивчив технологію сухої перегонки деревини, успішно закінчив Ленінградську лісотехнічну академію, а нині очолює підприємство з колишнім профілем виробництва – „Грифсканд”.
Ще з більшим розмахом будує кар’єру випускник з червоним дипломом Михайло Павлович Лакатош: виноградна Виноградівщина обирає чуйного, талановитого господаря головою районної ради. Його товариш по ліцею Василь Михайлович Турянчик вирішив поєднати приємне з корисним – став майстром спорту київського футбольного клубу „Динамо”. А ось завжди підтягнутий, дисциплінований мрійник Тиберій Іванович Шварц над усе   полюбив морські глибини, дослужився до звання старшого офіцера флоту, командир бойового підводного човна. Жагу до юриспруденції мали випускники ліцею Василь Васильович Куліш та Михайло Михайлович Хиля: перший обнімав посаду судді, другий – прокурора...
Час швидко плине, а з ним і суспільно-політичні цінності змінюються. Відоме ПТУ-9 дехто наполегливо хотів перетворити у руїни. Як це сталося з доброю часткою нерухомості політехнікуму, склотарного, цегельного заводів, лісокомбінату. Обурена громада, серед якої не останню протестну скрипку зіграв директор училища М. І. Гулович, міськрайонні керівники, не дали статися лиху, відстояли так потрібну всім нам „кузню кадрів”. Окрім уже названих, додалися новітні навчальні групи – з підготовки операторів комп’ютерного набору, обліковців реєстрації бухгалтерських даних, швачок... Одним з головних завдань навчального закладу на сучасному етапі є підвищення якості підготовки виробничих кадрів шляхом впровадження Державних стандартів професійно-технічної освіти, інноваційних педагогічних та виробничих технологій, комп’ютеризації навчального процесу.
На сайті ліцею діє „Віртуальний профорієнтаційний кабінет”, де є повна інформація про порядок прийому на навчання, перелік професій з тематичними фотоматеріалами. Тут працює 7 методичних комісій, які беруть активну участь у належній професійній підготовці майбутніх фахівців. Колектив добре розуміє – без сучасної теоретичної науки і високоякісних практиків не може бути. Педагоги разом з учнями ліцею сміливо взяли участь в обласному огляді-конкурсі на кращий інноваційний урок з математики та фізики і були позитивно відзначені журі.
Зрозуміло, основою основ навчального закладу завжди були і є команди однодумців – викладачів, майстрів, кожного помічника дирекції у вирішенні насущних навчально-практичних завдань. Серед таких високий рейтинг утримують Ю. В. Білас, В. В. Дьолог, О. О. Печунка, М. М. Шкібей, В. Ю. Абель, Л. О. Мельникова... Коли є з ким працювати, можна з упевненістю дивитися у світле завтра.

Петро КЛИМ.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com