Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Середа, 11 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Грип: що робити?
Симптоми інфекційний контроль, вакцинація

Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Воно має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ),   але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4–5 днів призвести до смерті. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень хвороби. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – через кашель, чхання чи просто при розмові. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів.
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це в середньому 7 днів.
Симптоми, що вимагають лікування вдома
При появі перших симптомів грипу хворий обов'язково повинен залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах.
З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо   стан   хворого   не   погіршується,   необхідно   продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації
Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – її життя. Необхідно відразу: ізолювати хворого – виділити йому окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за ним, і по можливості триматися на відстані 2 метрів, прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання – аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати на смітник. Якщо ви прикрили рот руками, їх необхідно вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя вам і людям, що знаходяться поруч з вами.
Вакцинація – найефективніший засіб захисту
Щорічна   вакцинація   є   найефективнішим   засобом   для   захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти хворобі. Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.
3 метою профілактики захворювання на грип в епідсезоні 2012–2013 років можуть використовуватися вакцини, які мають державну реєстрацію та пройшли на сьогодні лабораторний контроль якості:
FLUARIX тм/ФЛЮАРИКС тм Інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу, виробництва GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co. KG, Німеччина; Інтанза 9/Інтанза 15 (Intanza 9/Intanza 15) Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована, виробництва Санофі Пастер С. А., Франція;   ІНФЛУВАК/INFLUVAC® Вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, виробництва Abbott Biologicals В. V., Нідерланди;
ВАКСІГРИП/VAXIGRIP Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, виробництва Санофі Пастер С. А., Франція; Гриппол® плюс Вакцина для профілактики грипу тривалентна інактивована полімер-субодинична,     виробництва TOB „НПО Петровакс Фарм”, Російська Федерація;
ВАКСІГРИП / VAXIGRIP Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, (фасування з форми „in bulk” фірми-виробника Санофі Пастер С. А., Франція), Україна.
Згідно із чинним законодавством вакцини для профілактики грипу централізовано МОЗ не закуповуються.
Групи ризику
Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для них захворювання становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя. До груп ризику входять: діти до 5 років (особливо – діти до 2 років),   вагітні жінки,   люди віком від 65 років,   люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями, люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.
Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.
Викликайте „швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо наявні такі симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя,   затруднення дихання, висока температура тіла, що довго не знижується,   багаторазове блювання та випорожнення, порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість, болі у грудній клітці,   домішки крові у мокроті,   падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Інфекційний контроль: прості речі рятують життя
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження ним навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.
Навіть якщо ознак хвороби немає:
– Уникати скупчень людей, аби зменшити вірогідність контактів із хворими, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.
– Користуватися одноразовими масками при необхідності, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хворий повинен використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, незахищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку її потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Використані ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати на смітник.
– Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть бути активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворого.
– Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.
– Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь. Тими ж руками берете гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.
– Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками –   як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю та   нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати на смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого поширення інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.
Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:
– Залишатися вдома при перших ознаках хвороби – не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них.
– Не бігати до лікаря з найменшого приводу – у випадку грипоподібної хвороби ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших, що може мати смертельні наслідки для деяких з них. Більше того: лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я – обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Що лікує грип
Лікувати грип можна за допомогою:
– Препаратів з доведеною активністю проти вірусу – лише вони здатні припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря може скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.
– Препаратів, що пом'якшують симптоми – вони не діють на вірус, але полегшують стан хворого, пом'якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м'язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом'якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом'якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів. Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин –подолати жар можна за допомогою парацетамолу.
Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.
Що не лікує грип
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:
– Антибіотиків — вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує захворювання і лише ускладнить боротьбу з ним у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря при таких ускладненнях грипу, як пневмонія, бронхіт, тощо.
– Гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.
– Імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обгрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.
– Народних засобів – лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настої на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу – за умов грамотного використання без зловживань.

Сектор охорони здоров’я Свалявської райдержадміністрації.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com