Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 14 Листопад 2019 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Ризики нелегального працевлаштування та переваги легальної зайнятості

Тіньова зайнятість, „тіньова” заробітна плата (так звана „зарплата в конвертах”) – проблемні явища, що, на жаль, на сьогодні залишаються актуальними. Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на життя людини. Тіньова зайнятість певним чином сприяє поширенню професійних захворювань, підвищенню рівня аварійності на дорогах, збільшення ризиків виникнення нещасних випадків на виробництві, адже офіційно неоформлений працівник не проходить обов’язкового медичного обстеження, з ним не проводяться інструктажі, навчання з техніки безпеки, охорони праці тощо.
Легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення; отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця; гарантованої виплати   заробітної плати двічі на місяць; права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів; соціальну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами; додаткових відпусток, передбачених Законом України „Про відпустки”; права на оплату листка непрацездатності; втрату трудового стажу; втрату страхового стажу для отримання пенсії і як результат отримання мінімальної пенсії за віком; права не залучатися до понаднормових робіт без згоди працівника; соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання; цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.
Адже людина, маючи право на працю, можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується, самостійно має вирішувати, що для неї важливіше – жити сьогоденням чи мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії.
Забезпечувати гідне життя людині може тільки праця і належна заробітна плата. Але, отримуючи заробітну плату, найманий працівник іноді не замислюється над тим, чи визнані його трудові права і чи буде він захищений у випадку їх порушення роботодавцем. Це трапляється тоді, коли трудові відносини між роботодавцем і найманим працівником неоформлені належним чином. Основна причина такого негативного явища – це ухилення від сплати податків та обов’язкових платежів. Враховуючи складну економічну ситуацію люди не замислюються над договірними відносинами, а роботодавці зловживають цим.
З одного боку, відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників можливості захищати свої трудові права, зокрема, на виплату заробітної плати, пільг, соціальних гарантій, на пенсійне забезпечення. Якщо немає жодного документу, навіть цивільного-правового договору, то відстояти свої права у суді буде нереально. З іншого боку – це свідчення наявних порушень законодавства, як роботодавцем, так і працівником.
Відсутність особистих внесків працівника до фондів соціального страхування унеможливлює його соціальний захист. Така особа втрачає право на гарантовану державою відпустку, заробітну плату не нижчу мінімальних гарантій, здорові та безпечні умови праці та інше. Через відсутність підтверджуючих документів про виконану роботу, в разі трудового спору з роботодавцем, працівник   не   зможе   відстояти   свої   права   в   судовому   порядку.

Самі працівники повинні розуміти необхідність оформлення трудових відносин для власного добробуту сьогодні та в майбутньому, захисту своїх конституційних прав.
Щоб запобігти власному нелегальному працевлаштуванню потрібно відразу вимагати офіційного оформлення своїх трудових відносин із роботодавцем. Не погоджуватись на пропозицію: „відпрацюєте випробувальний термін і тоді ми вас оформимо залежно від результатів вашої роботи”. Нерідко таким чином обдурюють молодих спеціалістів, використовуючи нелегально їх працю і нерідко не оплачуючи її.
Відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП), заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, в грошовому виразі, яку власник, або уповноважений ним орган, виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно з КЗпП мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
Відповідно до статті 95 КЗпП встановлено, що мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій всіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно   до статей 9 і 10 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР „Про оплату праці”   із змінами і доповненнями (далі – Закон № 108), але не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, розмір нарахованої працедавцем своїм працівникам заробітної плати не може бути нижче за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України „Про державний бюджет України на 2013 рік” мінімальна заробітна плата встановлюється:
з 01.01.2013 р. – 1147 грн.
з 01.12.2013 р. – 1218 грн.
Пам’ятайте, що чинним законодавством України передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність роботодавців за використання праці неоформлених працівників.


Управління ПФУ в Свалявському районі. 
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2019 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com