Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Субота, 14 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Їх продукція   користується в споживачів великим попитом

Фермерські господарства стали в нашій країні невід’ємною частиною сільської економіки та народного господарства. Відповідно і в районі існує ця найпоширеніша та найбільш авторитетна форма підприємницької діяльності на селі, сімейно-трудового типу в місті. Всі її члени об’єднані в Асоціацію фермерів та приватних землевласників району. Очолює її О. О. ПЛОСКІНА, в якої ми взяли інтерв’ю.
– Відомо, що незадовго до нового року в адмінбудинку райдержадміністрації проводилась конференція Асоціації фермерів та приватних землевласників Свалявщини. Отже, підсумовувалася робота за минулий рік і намічалися заходи на нинішній. Розкажіть, будь ласка, Оксано Олексіївно, про фермерську діяльність у районі і результати праці членів вашої організації.
– Реформування сільського господарства на засадах приватної власності, здійснення заходів щодо нормативно-правового врегулювання державної підтримки фермерських господарств посприяли розвитку фермерського руху і в нашому районі. Так, з жовтня 2006 року, коли була створена Асоціація фермерів та приватних землевласників Свалявщини, щорічно проводиться конференція, на якій аналізуємо роботу по всіх напрямках, щоб у майбутньому домогтись поліпшених показників. Ось тепер я із задоволенням інформувала, що, незважаючи на економічну кризу, у фермерській справі спостерігаються позитивні тенденції розвитку. Найкраще засвідчують це цифрові показники: обсяг валової продукції фермерських господарств району у 2009 році становить 1,6 млн. грн. Порівняно з 2005 роком він складає 0,8 відсотка загального обсягу виробництва валової продукції сільського господарства.
– А скільки в районі є фермерських господарств і на чому вони спеціалізуються.
– Станом на 1 грудня 2009 року у нас нараховувалось 33 фермерські господарства, що на 5 одиниць, або 15,2 процента більше, ніж у 2006 році. Спеціалізуються вони в основному на виробництві продукції тваринництва. Це, зокрема, ФГ „Шнельцер і К”, „МіК”, „Віжень”, „Ранта”, „Солочинські лани”, „Казбек”, „Агродар-С”. Їх доробок в обсязі валової продукції складає 71 відсоток. Відповідно 29% – це вирощування рослинницької продукції.
Спитаєте, чому у нас займаються рослинництвом менше, ніж тваринництвом? Спробую пояснити. По-перше, ринок збуту сьогодні потребує більше м’яса, ніж овочів, а, по-друге, дається взнаки малоземелля. У середньому на одне фермерське господарство припадає 5 га сільгоспугідь, що є найнижчим показником. Хоч певні процеси реформування земельних відносин дали змогу фермерам розширити площі за рахунок оренди земельних часток (паїв) громадян. На таких умовах минулого року було залучено 12 га.
– А який мали урожай фермери в 2009 році?
– У загальному фермерські господарства виробили м’яса 2405 тонн, молока – 17097 тонн, виростили 29690 тонн картоплі, 1655 тонн овочів. А займаються відгодівлею свиней, вирощуванням великої рогатої худоби, овець, зернових та кормових культур, овочів... Працюють наполегливо, із знанням справи, використовуючи придбану техніку, обладнання, нові посадкові матеріали, добираючи елітні породи тварин. Все це і є запорукою високої якості та відповідно корисним для живого організму. Бо в нас на польових роботах не використовується насіння модифікованих рослин, а тваринам не згодовують корми з шкідливими хімічними добавками, антибіотиками тощо. Тож продукція, вироблена місцевими фермерами та приватними землевласниками, – високої якості. З усіх показників вона стоїть значно вище від продовольчих товарів, які завозять і з-за кордону, і навіть з-за меж району. Приміром, молоко від фермерських корів це справді цільне молоко, а не розчинений у воді молочний порошок, який деколи продається в наших магазинах. А м’ясо? А картопля?.. Вирощені добросовісно в належних умовах, вони не тільки смачніші від завезених з Голландії, Греції чи, навіть, Польщі, але й безпечні та корисні для здоров’я споживача.
А знаєте, який у нас резерв для вирощування цієї добрятини? Так ось, сільгоспугіддя сягають 12162 га, рілля – 3285 га, сільгоспвиробники утримують 6345 голів великої рогатої худоби (з них – 4794 корови), 4705 свиней, 3997 овець.
– Є закони, які гарантують державну підтримку сільгоспвиробникам. Чи діють вони тепер, у період фінансової кризи, і чи виплатила держава фермерам і селянам дотацію на поголів’я та погасила відсотки по банківських кредитах?
– Відносини, пов’язані з створенням, діяльністю фермерських господарств, регулюються Конституцією України, земельним Кодексом України, Законом України „Про фермерське господарство” та іншими нормативно-правовими актами. Зокрема, статті 9 та 10 Закону України „Про фермерське господарство” передбачають державну підтримку фермерських господарств, допомогу й за рахунок місцевого бюджету, а також Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, який є єдиною державною бюджетною установою, що виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки, становлення і розвитку фермерських господарств. Діє вона на основі Статуту, затвердженого центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики України і надається фінансово на поворотній або безповоротній основі підприємливим людям з різними термінами господарювання, щоб вони могли, як кажуть, стати на ноги – задіяти виробництво. Держава допомагає, наприклад, поворотно у компенсації витрат на виробництво і збут продукції, придбання техніки, обладнання, поповнення обігових коштів, будівництво та реконструкцію виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі і житлових, розроблення проектів відведення земельних ділянок тощо. Фінансовою підтримкою на безповоротній основі в нашому районі скористалися у 2007 році фермерські господарства „Ранта” – 94 тис. грн., „Моцик” – 86,7 тис. грн., у 2008 році – ФГ „Віжень” – 114,1 тис. грн. (на реконструкцію тваринницького приміщення), ФГ „Ранта” – 43,6 тис. грн. (відшкодовано кошти за придбання першого вантажного автомобіля),   а минулого, 2009 року таку ж допомогу отримали фермерські господарства „МіК” – 188,8 тис. грн. та „Шнельцер і К” – 189,6 тис. грн. (за реконструкцію тваринницьких приміщень.
Але, на превеликий жаль, доводиться констатувати такі факти, як невиплата дотації за зданий молодняк ВРХ за грудень 2008 року та 2009 рік. Заборгованість на сьогодні становить 41652 грн., в тому числі 28159 грн. за грудень 2008 року.
Крім того, у галузі агропромислового комплексу реалізується ряд державних та регіональних цільових програм. Зокрема, аби пом’якшити удар економічної кризи на сільгоспвиробників, в області діє програма підтримки у плані погашення різниці відсоткової ставки, що залишається після відшкодування з державного бюджету за залученими кредитами. На партнерських засадах участь у цій програмі беруть наші фермерські господарства „Ранта” та „Моцик”, яким на здешевлення кредитних ресурсів за рахунок коштів обласного бюджету шляхом щорічного відшкодування частини відсоткової ставки за залученими довгостроковими кредитами, отриманими в комерційних банках, виділяються третій рік поспіль кошти: наприклад, у 2009-му   ФГ „Ранта” – 11045   грн., ФГ „Моцик” – 7446   грн.
– А яку роль відіграє Асоціація фермерів та приватних землевласників нашого району?
– Наша організація, керуючись Статутом, сприяє їх створенню та активній діяльності, а також виділенню для їх потреб господарських лімітів та фондів, фінансово-кредитної допомоги, здійснює організацію розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку тощо. Так, саме наша Асоціація відіграла важливу роль у створенні фермерських господарств „Віжень”, „Казбек”, „Шнельцер і К”, „Ізвор-Г”, посприяла в наданні фінансово-кредитної допомоги ФГ „Ранта”, „Агродар-С”, „МіК”, „Родина”, „Шнельцер і К”, „Моцик”, „Віжень”, а восьми фермерським господарствам, які стали платниками фіксованого сільськогосподарського податку, надавала практичну допомогу в його розрахунку. Асоціація фермерів та приватних землевласників району старається вирішувати й ряд проблемних питань, які виникають на шляху діяльності наших колективів і заважають їх руху вперед.
– Тож, закінчуючи нашу розмову, висловлюємо побажання сільгоспвиробникам – гарного росту виробництва і ліквідації тих проблем, які створюють перешкоди в роботі. Адже їх успіх – це запорука добробуту і здоров’я людей, які споживають вирощену ними продукцію.

Ганна ГЕШТЕНЬ.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com