Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Субота, 14 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  17.02.2010

Природа вимагає дбайливого ставлення до себе
Мисливський сезон скінчився. Впродовж майже чотирьох місяців члени двох товариств – УТМР та ЗТМР „Лісівник”, офіційно зареєстрованих у районі, у визначені дні виходили на закріплені за ними угіддя, аби вполювати трофеї. Дозвільний період викликав певну тривогу в лісової охорони, адже, що не кажіть, понад 270 озброєних людей вирушали на звірині тропи, щоб погасити куплені ліцензії. Єдине тішило, територія обширна, обом загонам є куди пройтися, бо за першими закріплено 46,2 тисячі гектарів мисливських угідь, за другими – у чотири рази менше, але і їх більше, ніж достатньо.
Розподілялися групи так, щоб навіть випадково не могли зустрітися, бо полювання завжди пов’язане з певним ризиком – мало, що може здатися людині, яка знадиться у засідці. То лише ті, що ніколи не ходили на дичину, можуть казати, що висліджування або переслідування звірки – то відпочинок. Вони дуже помиляються, бо сам процес пошуків об’єкта, якого дозволено відстрелити, викликає велике збудження, хвилювання, загострює відчуття, часом за неординарних обставин змушує приймати блискавичні рішення. Тоді навіть ледь відчутні шурхоти додають адреналіну в крові, змушують сильніше стугоніти серце, скинути рушницю, щоб стрілити по цілі.
Багато людей засуджують сам процес промислу, навіть якщо він має виключно спортивний характер, мовляв, багатство краю потрібно не лише берегти, але й примножувати Так то воно так, але кожна медаль має дві сторони. Якщо відсутні хижаки, то хтось інший повинен регулювати чисельність стада оленів, козуль, диких кабанів. Якщо цього не буде, хворі тварини можуть занапастити одна одну. Тим паче, санітар лісу вовк – тварина, оголошена вкрай небезпечним хижаком, поява навіть одного одразу викликає відповідну реакцію серед мисливців.
А ще існують відповідні норми розселення тварин по заданих територіях. Вони дещо відносні, проте дотримуватись їх потрібно, бо перенасиченість часто-густо призводить до голоду, який стає причиною загибелі особин.
Так було під час багатосніжної зими 1998–1999 року. Навесні в лісі на території Березниківського лісництва було знайдено майже ціле стадо мертвих оленів – близько 60 голів. Причина – відсутність корму. Як правило,   залежно   від товщини покриву, тварини обирають місце для зимівлі. Якщо сніг неглибокий, вони тримаються високогір’я – полонин, де можуть знайти собі щось із їстівного. Коли зима сувора, а замети   глибокі, потерпають від нестачі корму і змушені спускатися нижче, в ліс, часом аж до людських садиб.
Минуло понад десять років, а популяцію цих красенів Карпат поки що не вдалося відновити. На сьогодні у районі маємо їх близько 100 особин, що не відповідає оптимальному варіанту, а тому ліцензії на полювання, звісно, не видаються. Повільний ріст чисельності даного виду пояснюється тим, що на відміну від решти лісових мешканців, які заселяють наш благодатний край, олені здебільшого щорічно приносять лише по одному приплоду. До того ж відбувається і природній процес старіння та відмирання популяції, встановлення відповідної природної рівноваги, яку, боронь Боже, порушити, бо може цілком зникнути вид. Останнім часом тільки й розмови, що про харківського байбака, котрий провіщував настання ранньої і теплої весни. Ми маємо власного метеоролога, що з давніх-давен цю роботу виконує не менш успішно – бурого ведмедя. Минулого тижня він навіть і не думав виходити з барлогу, а тому, звісно, не міг побачити своєї тіні і злякатися її, чим підтвердив прогноз нашого і закордонного байбаків. В основному ці тварини тримаються полонинської зони Березниківського і Свалявського лісництв. їх сім особин. Торік місцеві мисливці бачили двох самок з парочками приплодів. Вони ласували яфинами, не помічаючи нікого довкіл. Ще троє особин – це самці-одинаки, котрі дуже ревно охороняють свою територію, відстоюють її від будь-яких зазіхань чужаків.
Із завершенням сезону полювання в районі почалася так звана таксація – проведення обліку мисливських тварин. Згідно з наказами, виданими ДП „Свалявське ЛГ” та обласним управлінням лісового господарства, цей захід триватиме до 16 лютого. Як зазначає головний лісничий, виконувач обов’язків районного мисливствознавця держлісгоспу І. Й. Гартавел, робиться це з тим, аби підготувати проект лімітів на можливість використання надлишкової кількості мисливських тварин. Облік проводиться за участі спеціалістів державної лісової охорони і районної служби екобезпеки. Зібрані матеріали обліку в розрізі користувачів мисливських угідь погоджуються і затверджуються керівниками відповідних лісогосподарських структур.
Виявляється за останні роки значно зросла популяція дикого кабана і тепер перевершує допустимі норми. Трапляються групи до 20-25 осіб різного віку в одній. Остання таксація показала, що маємо їх близько 170, найбільше в урочищах Ільмовий, Вовчий, Кінський, Іволів біля Березників, Ясинівка та Полянський верх Полянського лісництва. Згідно з   останніми даними, аби належно прогодуватися, на 1200 га має бути не більше 8 тварин, а тому оптимальна кількість в межах району не повинна перевершувати 150 голів.
Чисельність поголів’я регулюється. На мисливський сезон-2009 було продано 11 ліцензій на дикого кабана і 9 на козуль По обох товариствах – УТМР та ЗТМР „Лісівник” вполювали чотирьох вепрів і стільки ж серн. Щедрішим трофеям заважала негода – часті дощі, котрі припадали на дні, призначені для полювання.
На жаль, фауна наших Карпат потерпає від досить численного загону браконьєрів. Для них не існує сезону, вони не рахуються з особинами, часто вбивають тварин з малюками в череві матері. З цією метою в держлісгоспі створено бригаду лісівників, яку очолює головний лісничий І. Й.   Гартавел. Торік на порушників правил полювання було складено дев’ять протоколів. Серед любителів незаконного промислу були Василь Зеленько, Василь Русин зі Сваляви, Іван Фалес з Неліпина, Юрій Фенинець з Ганьковиці, Володимир Чепа з Пасіки.
Не так давно охоронці, які зайшли аж під полонину, натрапили на браконьєра, котрий саме „ганчакував” звірку. Впійманий на гарячому, той від несподіванки застиг на місці. Під час допиту представився мешканцем Сваляви, назвав адресу, яка, як згодом виявилося, була надуманою. Попросившись на сторону, втік, поки лісівники оговталися, він уже був далеко. Вилучену від „рапщиці” гвинтівку учасники рейду здали до райвідділу міліції.
Борис ІВАНЧОВ.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com