Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     П'ятниця, 13 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Проблему вирішити – спільними зусиллями

Днями в РДА відбулося чергове засідання координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, яке проводила голова координаційної ради, заступник голови райдержадміністрації Е. В. Грабар. Участь брали, крім членів координаційної ради, тобто керівників та відповідальних працівників райлікарні, райсанепідемстацнції, районного центру зайнятості, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділу у справах сім’ї та молоді, й ряд запрошених, серед яких головні лікарі Керецьківської дільничної лікарні І. П. Балаж,   АЗПСМ сіл Малої Мартиники – В. Г. Васько, Плоского – О. В. Качур, Стройного – Л. Ф. Якима.
Відкрив засідання начальник відділу охорони здоров’я РДА В. М. Гаврилишин. Наголосивши на важливості обговорення й прийняття відповідних заходів з порушених проблем, він інформував про порядок денний. Провідним було питання „Про виконання плану флюорографічних обстежень у районі, співпрацю управлінь, відділів РДА та виконкомів місцевих рад”, з яких доповідали завідуючий протитуберкульозним відділенням райлікарні В. В. Горзов та районний рентгенолог О. С. Попович. Було названо переконливу кількість цифрових даних та фактів, які засвідчували неоднозначність важливої роботи щодо діагностики та профілактики в районі захворювань на туберкульоз.
– За перше півріччя 2010 року у Свалявському районі відзначається зниження показників захворюваності туберкульозом порівняно з аналогічним періодом минулого року: з 21 випадку – до 15, – наголошував В. В. Горзов. – Із розрахунку на 100 тисяч населення помітно спад: з 39,1 – до 28,0 (обласний показник – 29,0). У тому числі зменшилася кількість виявлених хворих на туберкульоз легень – з 20 до 14 осіб. Менше хворіють   на туберкульоз підлітки – з 2 до 1 випадку.
Незважаючи на позитивні показники, насторожує інше – зокрема, те, що зменшилося охоплення ФГ-профоглядами населення, з 424,2 на 1 тисячу населення до 335,0. Отже, ймовірно, що спад захворюваності йде за рахунок зменшення виявлення туберкульозу. На це вказує той факт, що відсоток хворих, які виявлені при ФГ-профогляді, зменшився з 61,9 до 60,0. Інші особи виявляються запізніло з розпадом легеневої тканини шляхом самозвернення. Внаслідок цього питома вага деструктивних форм туберкульозу серед вперше виявлених зросла з 45,0 до 57,1 відсотка.
Така ситуація може в майбутньому призвести до реального зростання захворюваності туберкульозом. Тому в нашому районі необхідно вжити необхідних заходів до збільшення охоплення населення ФГ-профоглядами. Звичайно, цьому на заваді є певні причини. Зокрема, значний рівень безробіття за місцем проживання і, як наслідок, тривала трудова міграція населення за межі району та України. Так, у Росії, де наші люди можуть проживати декілька років і за цей час не проходити жодних профоглядів, а звертаються за медичною допомогою вже із значними клінічними проявами недуги. Таких хворих Росія та інші країни повертають в Україну для лікування за місцем постійного проживання. Серед хворих на туберкульоз робітників – 7,5 відсотка, службовців – 2,5, пенсіонерів – 10 і найчисленніша група непрацюючих працездатного віку – 72,5–80%. Крім того, багато пенсіонерів з певних причин не можуть пройти ФГ-обстеження в районі. А в ЦРЛ недостатньо коштів, щоб оплатити роботу обласного мобільного флюорографа, який би виїжджав на сільські лікарські дільниці. Відтак не працює й флюорограф у Керецьках, на відновлення роботи якого потрібно значні гроші. Існують також певні прогалини в законодавстві, згідно з якими громадяни України повинні через кожні 2 роки пройти ФГ-профогляд. У той же час не прописані заходи до тих осіб, які нехтують цим. Згідно з законом кожен працедавець, незалежно від форми власності, повинен забезпечити проходження працюючих ФГ-профоглядами.
Але в умовах великого безробіття частка тих, які були на рентгені від підприємств, невелика. А медичні працівники, крім санітарно-освітньої роботи серед населення, запрошень не мають реального впливу на збільшення ФГ-профоглядів і залишаються наодинці з цією проблемою. Отже, для збільшення обсягу ФГ-профоглядів серед населення з метою раннього виявлення та лікування туберкульозу необхідно ширше залучати до цієї проблеми різні організації, органи місцевого самоврядування, зокрема, голів сільських рад. Крім цього, без їх підтримки медичні працівники часто не мають навіть коштів на придбання деззасобів для проведення дезинфекції у вогнищах туберкульозу. Водночас потрібно   покращити й фінансування програми боротьби з туберкульозом. Серед організацій, які сприяють збільшенню проходження ФГ-профоглядів, – центр зайнятості населення, відділ внутрішніх справ, відділ праці та соціальної допомоги, які направляють на флюорографію осіб, котрі звертаються до них...
В обговоренні доповіді брали активну участь усі присутні – називали проблеми та упущення в цій важливій роботі і вносили конкретні пропозиції задля їх вирішення та поліпшення в загальному результаті всього медичного обслуговування населення. Важливо, що до справи повинні долучитися не лише медики, але й відповідні структурні підрозділи органів місцевої влади, громадські організації, трудові колективи...
В рекомендаційних намітках так і записали – „Для покращення проходження профілактичних оглядів, стабілізації захворюваності на туберкульоз в районі необхідно:
1. Поліпшити співпрацю відділу охорони здоров’я РДА з районним центром зайнятості, управлінням праці та соціального захисту населення в питанні проходження профілактичних ФГ-оглядів особами, які звертаються до даних установ.
2. Рекомендувати виконкомам місцевих рад закуповувати деззасоби для вогнищ туберкульозу на основі розрахунків, зроблених районною СЕС.
3. Надати інформацію про проходження ФГ-оглядів працівниками сільських рад у відділ охорони здоров’я   РДА.
4. Директору Свалявського професійного будівельного ліцею М. І. Гуловичу ввести посаду середнього медичного працівника.
5. Дирекції ринку при видачі дозволу на місце продажу товарів сільськогосподарської продукції вимагати довідку про проходження флюорографічних оглядів.
6. Рекомендувати керівникам   підприємств району відкрити медичні пункти при загальній чисельності працюючих більше 300 чоловік.
7. Зобов’язати керівників усіх бюджетних організацій та установ району посилити контроль за проходженням флюорографічних оглядів підлеглими працівниками.
Водночас варто покращити санітарно-просвітню роботу з профілактики туберкульозу в школах, трудових колективах, закладах торгівлі, громадського харчування”.
Другим питанням на засіданні координаційної ради був виступ директора центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Т. Ю. Шестак про роботу з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. Тетяна Юріївна також наголошувала на необхідності співпраці медиків, управлінь та відділів райдержадміністрації, виконкомів місцевих рад в питаннях профілактики цієї небезпечної недуги.
Інформацію взято до уваги.

 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com