Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Субота, 15 Лютий 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Цукровий діабет

14 листопада – Всесвітній день боротьби із захворювання на діабет

Гірка правда про цукровий діабет
Щорічно 14 листопада під егідою ООН з 2007 року відзначається Всесвітній день боротьби із захворювання на діабет. Цукровий діабет (ЦД) – одне з найпоширеніших захворювань з неухильною тенденцією до зростання. За даними ВООЗ, частота його в середньому коливається від 1,5 до 3–4%. При цьому майже 90% припадає на хворих із ЦД 2 типу. У структурі ендокринних захворювань ЦД займає близько 60–70%. Тепер у світі налічується близько 250 мільйонів хворих на діабет, в Україні за офіційною статистикою загальна кількість хворих становить 1 183 011 осіб, у тому числі 7 666 дітей віком до 18 років. Захворюваність вища серед осіб похилого віку. Враховуючи соціально-економічну й екологічну ситуацію в Україні, вірогідність непередбачуваного зростання ЦД, особливо 2 типу, дуже значна. Найбільший відсоток захворюваності спостерігається серед осіб з ожирінням. Так, у людей з помірним ступенем ожиріння частота діабету збільшується в 4 рази, з різко вираженим ожирінням – у 30 разів. Таким чином, ожиріння і похилий вік належать до основних чинників ризику, які зумовлюють схильність до розвитку діабету. Звичайно, не слід забувати про спадковість, хронічні серцево-судинні захворювання (гіпертонічна хвороба, атеросклероз), хвороби печінки та підшлункової залози, гіподинамію, надмірне споживання легко засвоюваних вуглеводів (цукерок, випічки, морозива),   часті стреси, що також є чинниками ризику.
Для хворих на ЦД 2 типу характерний повільний розвиток цього захворювання, особливо у людей похилого віку, коли клініка стерта. Діабет місяцями, а в інших випадках і роками тягнеться непомітно і виявляється випадково, на тлі вже наявного діабетичного ураження судин або нервів. Скарги, зумовлені декомпенсацією діабету, проявляються не так демонстративно, можуть бути епізодичними. Спрага, поліурія посилюються надвечір, після їжі і лише на тлі вираженої декомпенсації стають виразними. Проте ЦД 2 типу може проявлятися досить гостро, особливо при маніфестації його на тлі інфекції, інтоксикації, травми тощо. Нерідко розвиткові явних стадій діабету передує тривалий період прихованих гіпоглікемічних станів різної вираженості, зумовлених гіперсекрецією інсуліну. Клінічно вони проявляються відчуттям голоду, слабістю, пітливістю, тремтінням, головним болем, виникають після тривалих перерв у їжі або на тлі фізичного навантаження, нівелюються прийманням їжі, особливо вуглеводної. Ви повинні знати основні ознаки діабету: сухість в роті, полідіпсія, почащене сечовипускання, зуд шкіри,   втрата ваги, погіршення гостроти зору, розлад уваги,   швидка втомлюваність, загальна слабкість, відчуття постійного голоду.
Діабет може спричинити багато ускладнень. Гострі (гіпоглікемія, кетоацидоз чи гіперосмолярна кома), якщо хворобу недостатньо контролюють. Серйозні довгострокові ускладнення можуть включати подвійний ризик серцево-судинної хвороби, хронічну ниркову недостатність, пошкодження сітківки ока (що може призвести до сліпоти), пошкодження капілярних судин, що призводить до імпотенції та поганого загоєння ран. Погане загоєння ран, особливо на ступнях, може призвести до гангрени з подальшою ампутацією. Достатній догляд за діабетом, так само як і посилений контроль за кров’яним тиском і факторами стилю життя (такі, як некуріння й догляд за здоров’ям) може зменшити ризик більшості вищеназваних ускладнень. У сучасному світі діабет – одна з найзначніших причин, яка спричинює сліпоту в дорослих у нелітньому віці, причина нетравматичних ампутацій, а також діабетична нефропатія – основна хвороба, яка потребує гемодіалізу.
Тому, з метою раннього виявлення цукрового діабету, пропоную не забувати щорічно проходити обстеження, а саме: контроль вмісту цукру в крові усім громадянам після 40 років та іншим –   при підозрі розвитку даного захворювання. Уже хворіючим – вести здоровий та активний спосіб життя, дотримуватись дієтичного харчування, не забувати приймати визначені лікарем медикаменти, хоча б один раз на рік проходити комплексне профілактичне   лікування амбулаторно чи в умовах стаціонару та контролювати рівень глюкози в крові, використовуючи глюкометри. Тим самим ви відтермінуєте розвиток ускладнень цукрового діабету та продовжите своє життя.
Пам’ятайте,   здоров’я – це важливо!

Яна ГАФИНЕЦЬ,
лікар-ендокринолог Свалявської ЦРЛ. 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com