Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Середа, 11 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


„Як парость виноградної лози плекайте мову…”

Мова – найперша ознака приналежності людини до того чи іншого народу. Вона, неначе музика, живе своїм неповторним життям і упорядковуючи звуки, створює каскади віртуозних мелодій, слів, речень.
Краса природи, бажання, почуття, емоції… Скільки всього можна передати за допомогою мовних засобів! Нещодавно в Україні відзначали День української писемності та мови і саме з цієї нагоди зібралися разом вчителі та учні Свалявської ЗОШ І–ІІІ ступенів № 3, аби віддати шану і висловити слова любові мові, яка по праву вважається однією із наймилозвучніших у світі, адже кому, як не їй, маємо дякувати за мільйонну палітру відтінків, що живе і кохається у нашій українській самобутності.
Розпочав урочистість директор навчального закладу А. І. Вайдич, який підкреслив важливість мови у житті людини і побажав усім берегти, доповнювати, гордо і гідно примножувати все те, що пов’язане з нею, що із глибин віків передавали нам у спадок наші пращури.
На свято завітала заступник голови райдержадміністрації Е. В. Грабар, яка, привітавши всіх, справедливо зауважила, що мова є душею нації, своєрідним генетичним кодом, адже у її глибинах народилося культурне надбання, яким може пишатися український народ.
Мабуть, не випадковим є відзначення Дня української писемності та мови у день вшанування пам’яті преподобного Нестора Літописця, людини, якій завдячуємо першими хронологічними згадками про Київську Русь. У день писемності учні 9 «б» класу зробили справжній екскурс у минуле, розповівши присутнім про життя та просвітницьку діяльність творців українського алфавіту Кирила (Костянтина) Філона та Мефодія, історію книгодрукування від зародження і реформацію алфавітної системи знаків у Росії до заборон та покарань за друкування книжок рідною мовою на Україні. А пісні та вірші про українську мову учні виконували з такою любов’ю, що кожне слово зворушувало до глибини душі.
Відрадним є те, що участь у святі брали не тільки учні. Авторського вірша під назвою «Лелійне слово» прочитав вчитель психології Мирослав Сакаль. Натхненну декламацію власної поезії можна порівняти хіба що із „Дев’ятою симфонією” Моцарта – настільки проникливо вона торкалася струн людської душі, і публіка реагувала відповідно – у залі ще довго не стихали овації, а пісня „Молитва колискова” у виконанні Каріни Галеги ще раз переконало всіх у тому, що наша мова – воістину солов’їна.
Почесним гостем торжества став настоятель Кирило-Мефодіївського монастиря о. Варфоломій, який виступив перед учнями, привітавши їх зі святом та ще раз підкресливши важливість української мови, благословив усіх присутніх прочитавши священну молитву. Тож ведучі Василь Грабар та Вікторія Куля оголосили, що закінчилося свято національного колориту (всі учасники були вдягнені у вишиванки) на позитивній ноті.   Його проведення – це результат копіткої праці директора А. І. Вайдича, завуча з навчальної роботи Е. О. Софілканич, завуча з виховної роботи М. А. Суран, керівника методоб’єднання вчителів української мови та літератури І. Ю. Пронів, класного керівника Н. В. Островки та неоціненний внесок в організацію і проведення урочистості старшого вчителя української мови та літератури О. І. Грабар, на рахунку якої за роки професійної діяльності – десятки подібних заходів. Однак свято не було б таким прекрасним, якби не старання юних сердець, які, ступаючи на шлях дорослого життя, назавжди збережуть у душі заповіт Максима Рильського: „Як парость виноградної лози плекайте мову…”.
Відзначали день української писемності та мови і у Свалявськії гімназії. Відбулася урочиста лінійка та фестиваль „У казковому світі мови”. (Про гостей та подробиці заходу читайте в наступному номері).

Наталія МАЛЕТИЧ.

„О рідне слово, що без тебе я...”

Вже тринадцятий рік поспіль відзначаємо День української писемності та мови. Нетлінним скарбом століть, що передається з покоління в покоління, є національна мова та література. Неоціненна її роль у становленні та збереженні нації. Особливо це стосується багатостраждального народу, який чи не лише завдяки мові та вірі вцілів у буревіях історії на світовій політичній та географічній картах.
День писемності – це повернення народові його духовності, історичної пам’яті. Це свято величі українського духу. Розвиток українського слова – від княжої доби часів літописця Нестора і до сьогодення – неперервний процес.
З такими повідомленнями виступили на святі 9 листопада учні ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2 Олександра Штецо та Євген Русин. Вони наголошували, що мова є найбільшим, найціннішим надбанням як суспільства в цілому, так і кожної людини зокрема. З дитинства до глибокої старості людина користується мовою. Усе, що зроблено і робиться, здійснюється за безпосередньої її участі. Обмінюємось думками, спілкуємось між собою, живемо в суспільстві – і саме в ньому виробляється вміння говорити. Основою мови, провідною її функцією і є спілкування, повідомлення, вміння передавати свої думки тощо.
Вірш „Відкрий, о рідна моя мово...” декламувала Еріка Сабов. Вдало виступили учні 7”а” класу з монтажем „Рідна мова”. Гарним доповненням були вірші „Не губіть своєї мови”, „Щоб мову на 12 балів знати”, „Любіть рідну мову”, які прочитали дев’ятикласниці Андріана Гаврилюк, Ірина Стегура та Юлія Штецо. Їх однокласники розповідали гуморески, а учні 3”а” класу – віршики-монтаж.
Насамкінець директор О. І. Лемак наголосила, що наша мова постійно розвивається і вдосконалюється, закликала школярів бути допитливими, щоб цікавились і досліджували ці зміни, любили і берегли мову, дружили з граматикою – незмінним диригентом багатоголосого оркестру слів.

Тетяна ДИЧКА,
вчитель Свалявської ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2. 

Промислові підприємства Свалявщини

 

Економіка України - шлях до демократизації,солідарні підходи

 

Інвестиційні пропозиції

 

Регуляторна політика

 

Адмінпослуги

 

РЕГІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ СВАЛЯВСЬКОГО РАЙОНУ ДО 2015 РОКУ

 
29.11.2016

Реалізація інвестиційних проектів

 

Оголошення

 
 

„Одним із засобів забезпечення зворотного зв’язку Держфінінспекції в Закарпатській області з громадянами є „телефон довіри”, який працює за номером в місті Ужгороді: 61-76-90.

 

Обговорення проектів законодавчих актів

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 р. № 226 внесено зміни   до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів

 
 

ПОГОДА В СВАЛЯВІ 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com