Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Середа, 11 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Василь Асталош (1924 – 1993 р.)

Відомий український майстер декоративно – ужиткового мистецтва, талановитий різьбяр по дереву Василь Михайлович Асталош народився   в Сваляві. З юних літ виявив успадковану від батька обдарованість і потяг до художнього відтворення краси природи і самобутніх традицій рідного краю. Цьому вмінню навчав дітей після закінчення Свалявської горожанської (неповно-середньої) школи і Мукачівської вчительської семінарії, учителюючи в школах Свалявщини (Сасівці, Синяк та Стройному), а згодом – працюючу молодь, очолюючи експериментальну лабораторію Драчинської художньо–сувенірної фабрики .
Розробив серії тематичних картин, зразки сувенірів (різьблені барельєфні портрети українських письменників–класиків Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки та ін.), закарпатські орнаменти, пам’ятні місця і природоохоронні об’єкти Закарпаття. Вражають життєвою достовірністю і технікою виконання його багатофігурні композиції “Сутичка демонстрантів із жандармами у Сваляві”, “Страйк”, “На полонину”, “Визволителі Карпат”, “Вісники миру”, “Золоті ворота” (до 1500-річчя Києва), “Хрещення Русі” (до 1000-річчя)та інші роботи, різьблені на дереві і карбовані на металі.
Цікаві також його роботи, , що відтворюють образи прославлених опришків – захисників простолюду від соціальної несправедливості та сваволі визискувачів (“Олекса Довбуш”, “Опришок Пинтя”) і працелюбних горян Карпатського краю (“Лісоруби”, “Вівчар на полонині” та ін.). Саме у цих витворах, які перегукуються з місцевою фольклорною творчістю вказаної тематики, чи не найяскравіше передаються митцем народна філософія верховинського побуту, сувора романтика змагань за краще життя.
Різножанрові твори Василя Асталоша, виготовлені за його задумами-ескізами, вироби декоративно-прикладного мистецтва експонувалися на обласних, республіканських і зарубіжних виставках, ярмарках, де відзначалися дипломами і медалями. Зокрема, вони демонструвалися в Монреалі (Канада) на виставці “Експо-70”, експортувалися в США, Бельгію, Угорщину та інші країни, підносилися як сувеніри численним гостям, різним делегаціям, що приїжджали в наш край. Вони і нині є окрасою музеїв, осель і гідною пам’яттю про талановитого умільця і чудового наставника молоді, скромного митця–повижника. Він удостоєний звання “Заслужений майстер народної творчості України” та інших нагород. Його іменем названо одну із вулиць рідної Сваляви.     
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com