Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     П'ятниця, 13 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Григорій Таркович ( 1754 – 1841 )

Народився майбутній церковний і культурно-освітній діяч, літератор Карпатського краю в селі Пасіці на Свалявщині у родині дяка. Після здобуття початкової освіти у рідному селі, навчання в Ужгородській гімназії, Великоварадинській академії (нині Румунія) і теологічних студій у Відні, викладав в Ужгородській духовній семінарії, був її директором. Згодом його призначено як великого знавця церковнослов’янської мови цензором руських книг, що видавалися в Будапешті. А в 1816 р. Г. Таркович став першим владикою (згодом єпископом) новоствореної Пряшівської єпархії. У Пряшеві (а Пряшівщина разом із нинішнім Закарпаттям становили тоді, як відомо, історично єдиний Карпаторусинський край, що входив до Австро-Угорщини) Г. Таркович спільно з іншими однодумцями зібрав і відкрив за прикладом раніше створеної в Ужгороді велику бібліотеку.
У літературно-творчому процесі Закарпаття наш краянин був у ряді перших авторів класичного силабічного віршування – написав і надрукував 1805 року в Будапешті поезію-оду на честь палатина Угорщини Йосифа. Твір присвячено визначному діячеві угорського відродження, засновнику Угорського національного музею, почесному членові кількох університетів Ференцу Сечені.
Г.Таркович був і духовним наставником майбутнього письменника-будителя О. Духновича, який працював тоді у Пряшівській єпископській канцелярії. Отже, наш земляк, поширюючи національну освіту й культуру серед русинсько-українського населення, став предтечею народно-будительського руху в Карпатському краю.

Публікації:

ГРИГОРІЙ ТАРКОВИЧ ДЛЯ СВОГО ЧАСУ БУВ
НЕПЕРЕСІЧНОЮ ПОСТАТТЮ
Федір КУЛЯ, Михайло ПОПОВИЧ. 
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com