Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Вівторок, 15 Жовтень 2019 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Юрій-Калман Жаткович (1855 – 1920)

Творчу діяльність Юрій Жаткович як історик, етнограф й перекладач розгортав у дуже складних суспільно-політичних та економічних умовах кінця ХІХ – початку ХХ ст., коли режим Австро-Угорщини, до якої входило Закарпаття, перед розпадом імперії в агонії посилював шовіністичні тенденції і денаціоналізацію населення краю.
Народився в Ужгороді в сім’ї професора (вчителя) церковного співу Ужгородської учительської семінарії.Коли хлопчикові йшов шостий рік, батька перевели півцевчителем   у с. Великі Лучки, а звідти – у с. Дравці. Після початкового домашнього навчання вступив в Ужгородську гімназію, потім перевівся через матеріальні нестатки у Велико-Варадинську (Румунія), де на прожиток у віддаленому містечку і для свого навчання в гімназії змушений був сам заробляти, навчаючи менших дітей. Але хоч які матеріально-побутові труднощі виникали, наполегливий юнак відмінно навчався в обох гімназіях і з відмінними успіхами згодом закінчив також Ужгородську духовну семінарію. Здобувши відповідну освіту, спочатку став працювати священиком у селах Великому Раковці, Ізі, а з 1887р. – постійно у Стройному й одночасно завідував канцелярією благочинного у Сваляві.
Наслідком його багаторічних історико-краєзнавчих досліджень стали наукові статті «Історіографія угорських русинів», «Князь Федір Корятович», «Начерки із життя угорських русинів», «Пояснення наших свят» і ін., а фундаментальна праця «Замітки етнографічні з Угорської Русі» друкувалася в збірнику Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові. Членом цього Товариства та Угорського історичного товариства в Будапешті Ю.-К.Жатковича обрано саме за його наукові досягнення. Крім цього, він популяризував провідних письменників української та російської літератури, перекладаючи їх твори на угорську мову. Допомагав фольклористу В.Гнатюку в збиральницькій роботі під час перебування останнього на Свалявщині, через нього познайомився і листувався з І.Франком.
Про життя і творчу діяльність нашого краянина видав своє дослідження – монографію “Юрій Жаткович як історик та етнограф”   (2001р.) доктор філологічних наук, професор О.Мазурок. Він же за підтримки шанувальників спадщини Ю.Жатковича зробив упорядкування й організував видання унікальної праці вченого “Етнографическій очерк угро-русских” (2007р.). 
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2019 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com