Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 12 Грудень 2019 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Євген Станкович (нар. 1942 р.)

Євген Станкович прийшов у світ барвистої карпатської осені, аби навічно вписати своїм могутнім талантом і винятковою працьовитістю яскраву сторінку в українську і світову музичну культуру. .
Своє коріння і перші паростки музично-творчого буяння митця беруть у мальовничому природою отчому краю, споконвіку щедрому на творчі таланти, багатющому на самобутні народні пісні, мелодії. Ось у такому прекрасному куточку вічнозелених Карпат, у рідній Сваляві, народився   Євген Станкович, який у свої зрілі літа став одним із найвідоміших композиторів сучасності. Тепер він у всепоглинаючому полоні великої музики, живе і творить у столиці України - Києві. Його кращі твори здобувають світове визнання. Про це свідчить хоча б те, що створена Є. Станковичем камерна симфонія №3 (“Я стверджуюсь” – за патріотичною поезією П. Тичини), згідно з ухвалою ЮНЕСКО, отримала високу нагороду, вона увійшла в десятку найкращих творів світу за 1985 рік. Нині Євген Станкович – академік Академії мистецтв України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка та всеукраїнської премії «Визнання», премії ім. Артемія Веделя і кількох міжнародних премій та фестивалів, професор, завідуючий кафедрою композиції Національної музичної академії. Він удостоєний звання народного артиста України, нагороджений орденом Святого Володимира. Про музичну творчість Є. Станковича вже написано чимало позитивного і нині пишуть у вітчизняній і зарубіжній пресі, видані дві книжки музикознавців С. Лісецького та О. Зінькевич, а також ювілейний буклет (до 60-ліття).
А почалося Євгенове захоплення музикою, потяг до гри на музичних інструментах уже в ранньому віці.. Цьому сприяли й рідні батьки – прості,високоінтелегентні вчителі. Мати Євгена, Єлизавета Василівна ,зі втіхою згадує дитячі, юні і подальші роки життєвого шляху люблячого сина. Жвавий хлопчик успішно навчався паралельно в загальноосвітній, спочатку Свалявській семирічці (нині ЗОШ   І –ІІІ №3) і згодом в старших класах Свалявської СШ №1, а також у дитячій музичній школі. У здобутті музичної освіти Євгену щастило на ерудованих фахівців: у Свалявській музшколі – це, насамперед, її директор, хоровий диригент Г. Є. Дулішкович, а в Ужгородському музучилищі – це визначний композитор С. Ф. Мартон, який перший помітив у юнакові більше, ніж старанного учня – баяніста, порадив перейти на віолончель, а потім прилучив його до спроб композиторської творчості. Тому у Львівську державну консерваторію Євген уже вступає за очевидним покликанням – навчається на композиторському факультеті у відомих професорів А. Солтиса, С. Людкевича, А. Кос Анатольського і ін. Після служби в армії Є. Станкович продовжує навчання на композиторському факультеті Київської державної консерваторії, де опановував секрети композиції під керівництвом видатних майстрів музичного мистецтва, професорів Б. Лятошинського і М. Скорика. Після закінчення консерваторії працював, удосконалюючи свою композиторську майстерність, у видавництві “Музична Україна”, затим у 1976 р. переходить на творчу роботу. Відтоді рік у рік ще більше став розквітати композиторський талант, зростати авторитет митця в музичному світі. Не випадково композиторська громадськість упродовж багатьох років доручала Є. Станковичу очолювати Київську обласну, а згодом і республіканську Спілку композиторів. Нині він знову голова Національної спілки композиторів України. Обирався депутатом Верховної Ради УРСР (1985-1989 рр.) і народним депутатом СРСР (1989-1991 рр.).
Творчий доробок композитора складають 14 симфоній (в тому числі – 9 камерних), інструментальні концерти для віолончелі, альта та оркестру, 5 балетів (“Ольга”, “Прометей”, “Майська ніч”, “Ніч перед Різдвом”, “Вікінги”), камерно – інструментальні твори, сонати, п’єси для різних інструментів, романси, пісні, музика до драматичних спектаклів, ряд творів для хору з оркестром (“Я стверджуюся”, “Цвітіння папороті”, “Панахида за померлими з голоду”, “Нехай прийде царство твоє”), для хору без супроводу (“Симфонія – диптих” на вірші Т. Шевченка, хоровий концерт “Господи, Владико наш” на тексти з Книги Псалмів та ін), обробки народних та обрядових пісень.
Приваблює Є. Станковича і кіно. Він є автором музики понад 100 фільмів – художніх, телевізійних, хронікально – документальних. Серед них згадуємо хвилюючу музику до таких відомих кіно – і телефільмів, як “Ярослав Мудрий”, “Роксолана”, “Лісова пісня”, “Украдене щастя”, “Камінна душа”, “Ізгой”, “Жменяки” (за романом закарпатського письменника М. Томчанія) та інші.Його музична творчість – це яскраве відтворення засобами пристрасної музики світлих героїчних і сумних трагічних сторінок життя українського народу. Музика Є. Станковича широко виконується не тільки в нас, Україні, а й у різних країнах світу, на міжнародних фестивалях і в авторських концертах. .
Тішимося, що рідна Свалява народила і виколисала сина, який, осягнувши славу видатного митця, не пориває своїх родовідних коренів, шанобливо ставиться до люблячої матері, не забуває гарний природою і людьми отчий край, черпає від них творчу наснагу. Вірного сина нашої землі   Євгена Станковича вдячні свалявці на велелюдних урочистостях назвали почесним громадянином свого міста.

Указом Президента України за визначний особистий внесок у примноження світової скарбниці музичного мистецтва, багаторічну плідну діяльність на ниві збагачення національної культури присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави Станковичу Євгену Федоровичу - композиторові, голові правління Національної спілки композиторів України
 
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2019 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com