Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Субота, 14 Березень 2020 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Брати Молнари

Талановиті педагоги, літератори і фольклористи Михайло і Василь Молнари – уродженці славнозвісного с. Голубиного на Свалявщині, звідки вийшло чимало представників культурно-освітньої інтелігенції, діячів державного і господарського будівництва. Працюючи впродовж багатьох років сільськими вчителями, вміло поєднували свою високопрофесійну педагогічну з культурно-освітньою, літературною і фолькльорно-етнографічною діяльністю.

Михайло Іванович Молнар (1912 -1997) після закінчення народної школи став навчатися в Ужгородській гімназії, а завершив повний курс в Мукачівській гімназії. Поскільки мрія про подальше навчання в Празькому університеті не могла збутися, вирішив віддавати здобуті знання дітям Верховини. Спершу вчителював у селах Свалявського району (Сасівці, Поляні, Сускові, Солочині), а з 1945 р. упродовж 30 років працював директором школи у рідному Голубиному. Саме тут сповна розкрився його творчий талант керівника-організатора шкільного колективу, вчителя історії та географії, умілого вихователя засобами мистецтва як в школі, так і поза нею. З його ініціативи народним методом побудовано другий поверх школи і значно покращено її матеріальну базу. Ним започатковано і велику вчительську династію Молнарів   (уже в трьох поколіннях   нині нараховується понад 30 педагогів). . Як справжній ентузіаст розвитку не тільки освіти, але й піднесення культури, мистецтва в   Голубиному і на Свалявщині, М. Молнар разом з однодумцями організував різножанрову учнівську самодіяльність, а в селі – відомі в районі й області хор-ланку “Голубинська борона”, вокальні ансамблі “Сім сестер Молнар”, “Голубинські свашки”, а також чоловічий вокальний ансамбль “Сім братів Цімболинців” та ін. Керовані ним ці та інші самобутні співочі, фольклорно-етнографічні колективи чудово виступали на різних сценах та в   передачах Закарпатського облтелерадіо, були призерами районних, обласних і республіканських оглядів, знімались у кінофільмах “Співає Україна” і “Весілля на Свалявщині” (остання кінострічка створена за сценарієм М.Молнара).
З гімназійних років записував музичний фольклор, а етнографічну самобутність рідної Свалявщини відтворював у нарисах, літературних пробах. Згодом інсценував для драмгуртків декілька народних казок і написав дитячі п’єси “Дід Мороз та Бабушка Зима”, “Злий Петро”, які вийшли окремими книжечками. Чимало новел, нарисів, усмішок, фольклорно-етнографічних матеріалів опублікував у свалявський районній газеті. Особливо популярні гуморески, написані ним мовою місцевої говірки, що смішили слухачів у концертах, критикували вади суспільного і побутового життя. Незадовго перед відходом з життя вийшли його “Голубинські бувальщини”(1997 р.) – збірка цікавих оповідей, взятих з реального минулого життя і пересипаних дотепними жартами.Свою улюблену професійну   і літературно-творчу роботу поєднував із громадською діяльністю. Постійно обирався депутатом сільської ради , а в окремі періоди й депутатом   районної ради.Очолив відроджене в часи   незалежної України районне товариство ім. О.Духновича.За   багаторічну плідну діяльність   на   освітянській ниві М.І..Молнар удостоєний звання “Заслужений учитель Української РСР”,нагороджений медаллю А.Макаренка та відзначений багатьма іншими нагородами. На рідній Голубинській школі вдячні односельці , з участю громадськості району, встановили йому   меморіальну дошку.

Василь Іванович Молнар (нар. 1922 р.), закінчивши в 1941 р. Мукачівську гімназію, навчався в Ужгородській духовній семінарії. Після визволення Закарпаття здобув вищу філологічну освіту і запровадив вперше в Свалявському районі, учителюючи в Голубинській школі, вивчення англійської мови. Протягом багатьох років був керівником районного методичного об’єднання вчителів англійської мови. Набуті глибокі знання з іноземних мов уміло передавав своїм вихованцям, викладав і латинську мову в Свалявській гімназії. Нагороджений значком “Відмінник народної освіти України”.
Педагогічну роботу поєднував з літературною творчістю. Перші його прозові твори (етюди, оповідання) з’явилися друком ще в роки навчання в гімназії, згодом – в ужгородських газетах “Русская правда”, “Русское слово”,   будапештській газеті. До цієї творчості повернувся після війни дещо пізніше, але впродовж майже 50 років написав і опублікував у пресі (останнім часом здебільшого у “Вістях Свалявщини”, “Трембіті” і “Новинах Закарпаття”) понад 800 оповідань, нарисів, гуморесок, етюдів і статей на актуальні, соціально значимі теми. За період незалежності України вийшли з друку його цікаві, повчальні книжки “Поклик отчого краю” (1997 р.), “Бризки з Лужанки” (1999 р.), автобіографічний нарис “Кривулями життя” (2007р.).А етнографічні нариси “Вичурки у вуйны Полані”, “Што ня болить...”, написані самобутньою місцевою говіркою обома авторами-братами, побачили світ у 2002 р. Починаючи з часу створення (грудень 1988 р.) районного літературного об’єднання „Струмочок”, В. І. Молнар незмінно очолює його.
Високопрофесійна педагогічна і багатогранна творча діяльність братів Молнарів – приклад справжньої інтелігентності, самовідданого служіння рідному краю. 
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2020 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com