Офіційний сайт Свалявської райдержадміністрацї та районної ради.
 
 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64  
   
     Четвер, 12 Грудень 2019 р. Головна   /   Зворотній зв'язок   /   Пошук по сайту    
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Андрій Карабелеш (1906 – 1964)

Гірські села Тибава і Мала Мартинка, що на Свалявщині, з народженими і виколисаними тут визначними попередниками-односельцями (у Тибаві – Ю. Гуца-Венелін, Малій Мартинці – Є. Фенцик) були завжди для А.Карабелеша дорогим отчим краєм, який давав йому творче натхнення, був прикладом долання будь-яких труднощів і виживання у неймовірно складних умовах, прикладом сходження завдяки наполегливій праці до висот освіти, самовідданого служіння народу.
Народився майбутній поет-патріот в Тибаві у багатодітній сім’ї лісника, а дитячі роки Андрійка пройшли в Малій Мартинці, куди переїхали його батьки на постійне місце проживання. Після успішного навчання в Мукачівській гімназії та Ужгородській духовній семінарії, а також закінчення філософського факультету Карлового університету у Празі А. Карабелеш учителював у Воловому (Міжгір’ї), Сваляві, потім працював профессором-викладачем російської мови та літератури, латини, малювання Хустської та Мукачівської гімназій. Педагогічну роботу поєднував з літературною творчістю, якою захопився ще в гімназійні роки. Багато сам друкується в періодичних виданнях Закарпаття і Пряшівщини, видає свої перші збірки віршів „Избранные стихотворения” (1928 р.) і „В лучах рассвета” (1929 р.), які засвідчили, що в літературу Закарпаття увійшов поет з неабияким хистом. Також залучає до творчості обдаровану молодь. З цією метою в гімназії Мукачева редагує журнал „Наши стремления”. Коли 1938 р. був створений гурток закарпатських письменників, то головою цього літературного об’єднання (по суті, Закарпатської літспілки) був обраний А. Карабелеш.
З приходом до влади у 30-их роках минулого століття фашистів рішуче виступає проти цієї коричневої чуми, за що його переслідують. Тому змушений тікати у Чехію, куди раніше переселилася його дружина з двома дітьми. За підпільну антифашистську діяльність під час війни кинутий у концтабори. В повоєнний час на педагогічній роботі у Словаччині, де стали видаватися його нові твори. Але за сміливі і справедливі виступи проти тоталітарних заходів комуністичного режиму зазнає переслідувань, що прискорює його смерть. Помер і похований в Мукачеві.
За роки незалежної України незаслужено затьмарена постать Андрія Карабелеша, його творча спадщина повертаються нам дедалі повніше і в правдивому висвітленні. На Свалявщині широко відзначаються пам’ятні дати поета-антифашиста. У рідній Малій Мартинці 1997 р. побудовано йому пам’ятник (художник Г.Дроздов),   рік перед тим у Сваляві надруковано його поезії окремою книжкою. А з нагоди 100-річчя А.Карабелеша (2006р.) вийшли видання: у Мукачеві – «Співець Закарпаття» (з цікавим нарисом місцевого літератора і краєзнавця В.Пагирі про нашого земляка), в Ужгороді – «Избранное» (Карабелешові поезії і його записки з фашистських концтаборів; передмова дослідника і видавця В.Падяка), цікава книжка “Долю не вибирають” (Штрихи до біографії. Вибрані твори. Спогади), в якій закарпатські науковці Ф.Куля та І.Мигович (вони ж упорядники видання) та інші автори висвітлюють маловідомі факти життя і творчості поета і фольклориста, педагога і художника, перекладача творів з іноземних мов А.Карабелеша.   
 
 
 
 
 
 
Повідомлення регіональних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади
 
 
 
 
 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

 
 
 
ПОГОДА В СВАЛЯВІ


 
© 2019 Свалявська райдержадміністрація та районна рада
89300, м.Свалява, пл. Головна, 1, тел. 0 (3133) 2-12-48, 2-12-64, info@svalyava-vlada.gov.ua
Розробка сайту - CrafIT.com